Národný kongresový nezmysel

V hlavnom meste by sa možno zišiel priestor na organizáciu veľkých kongresov. No v zozname vecí, ktoré dnes Slovensko potrebuje financovať z verejných peňazí, je Národné kongresové centrum na posledných miestach. A otázkou je, či tam vôbec má byť.

02.10.2020 16:00
debata (3)

Kongresovým chlapcom nemôže nik brániť naťahovať ruky za štátnou podporou. Koniec koncov je to ich biznis. Diskutoval som o tom s našou jazvečíčkou. Podľa nej by mal štát zaplatiť sieť pouličných výdajní jedla a gaučov. To je zas jej biznis. Predpokladám, že náš psík zostane sklamaný (a ak si predstavím vývoj obvodu jeho pása, je to aj pre jeho dobro). Dúfam, že štát sklame aj kongresových chlapcov. Mám na to niekoľko dôvodov.

Ak je kongresová turistika naozaj takým perspektívnym odvetvím, prečo veľké centrum nepostaví súkromný investor? Koniec koncov od mečiarovskej privatizácie mali Rozinovci viac ako dvadsať rokov na to, aby z Incheby urobili moderný kongresový priestor. Namiesto toho je z nej niečo medzi skanzenom a kulisami pre post-apo zombie horor. Možno sa nedalo, lebo to nebol až taký skvelý biznis. Možno bol prioritou nový Maybach.

Štandardnou odpoveďou je: práve preto potrebujeme Národné kongresové centrum. Konkurencia ich prinúti investovať, skvalitniť služby. Obíďme nateraz netriviálny problém, či je na dva také priestory dostatočný trh. Ak by vznikla v Bratislave Rozinovcom konkurencia pred pätnástimi či desiatimi rokmi, možno by situácia bola iná. To však automaticky neznamená, že máme dobiehať zameškané práve teraz. Navyše z verejných peňazí.

Ak sa má stať Bratislava modernou príťažlivou metropolou, zoznam priorít pre verejné investície je dlhý: kultúra, verejná doprava, nájomné bývanie, cyklotrasy, verejné priestranstvá… Zoznam toho, čo potrebuje Slovensko, je ešte dlhší. Najmä v čase hlbokej hospodárskej krízy. Ak sa chcú kongresoví chlapci postaviť do radu na štátne peniaze, mali by ísť kdesi na koniec. A netlačiť sa dopredu len preto, že majú široké lakte a kamošov za okienkom.

Otázkou je, či by tam mali vôbec stáť. Sektor veľkých medzinárodných podujatí sa mení. Pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia cestovania sú len jednou z príčin. Rýchlo sa rozvíjajúce virtuálne konferenčné služby sú stále viac vhodnou alternatívou: lacnejšou, časovo efektívnejšou, bezpečnejšou a environmentálne udržateľnejšou.

To neznamená, že všetky podujatia prejdú na on-line. Mnohé však áno vrátane veľkých. Tým sa vraciame k otázke: naozaj sa oplatí zaplatiť z verejných peňazí veľké konferenčné centrum? Nie je budúcnosťou flexibilnejšia decentralizovaná infraštruktúra? Ak niekto naozaj silno verí, že sa Bratislava môže stať stredoeurópskym Davosom, nech o tom presviedča súkromných investorov.

Som veľkým fanúšikom verejného záujmu a jeho napĺňania z našich spoločných peňazí. Národné kongresové centrum mi však do tejto kategórie nepasuje o nič viac ako národný hokejový a futbalový štadión či hoci národné minigolfové ihrisko. A to mám minigolf naozaj rád.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Národné kongresové centrum
Flowers