Škandály cirkvi

Konferencia biskupov Slovenska propagovala konverznú terapiu pre LGBT ľudí, teda neetické a hlboko nemorálne pokusy o zmenu sexuálnej orientácie. Robila tak reklamu pre konferenciu pofidérnej Medzinárodnej federácie pre slobodu voľby terapie a sprevádzania, ktorá sa má zaoberať „neželanou“ sexuálnou orientáciou. Úvodné slovo a zdravicu konferencii poslala aj poslankyňa Anna Záborská.

01.12.2020 16:00
debata (45)

Za hmlistým názvom sa neskrýva nič iné ako katolícky pokus o „pomoc“ ľuďom s inou ako heterosexuálnou orientáciou. Takúto terapiu v minulosti vykonávali v mnohých štátoch, kým bola homosexualita trestná. Podstúpiť ju musel napríklad slávny matematik Alan Turing, hrdina druhej svetovej vojny, ktorý rozlúštil nemecký kód Enigma. Po vojne bol odsúdený za vzťah s mužom, musel sa podrobiť hormonálnej terapii, pre ktorú sa stal neplodným a neskôr spáchal samovraždu. V roku 2009 sa za zaobchádzanie s Turingom ospravedlnil britský premiér Gordon Brown.

Konverzná terapia predtým zahŕňala napríklad aj kastráciu alebo elektrošoky. Viaceré štáty akúkoľvek formu „preúčania“ LGBT ľudí zakázali, na Slovensku zatiaľ nie je oficiálne nezákonné. Samozrejme, dnes už ide o mäkšie, „psychologickejšie“ prístupy, no tie sú rovnako odsúdeniahodné a takisto odsúdené na neúspech. Sexuálna orientácia je jednoducho vrodená. Akékoľvek pokusy o zmenu ústia len do nešťastia a utrpenia dotyčného alebo dotyčnej, vrátane ich okolia. Medzičasom sa už stal klasickým vtipom príbeh zo života, keď jeden z najznámejších amerických konverzných „terapeutov“ vystúpil prednedávnom z cirkvi po tom, čo priznal, že vlastne sám je gej a terapiu označil za škodlivú lož.

Pápež František pred niekoľkými týždňami povedal, že podporuje štátne registrované partnerstvá pre LGBT ľudí. Jeho slová sa stretli s najtvrdším odmietnutím práve medzi katolíckymi organizáciami. Napríklad Aliancia za rodinu pápežove slová dementovala s tým, že nikdy homosexualitu neprijme a za pápeža sa budú modliť. Laik by povedal, že dogmatickou hlavou cirkvi je pápež, ale možno že na Slovensku sú iné obyčaje. V každom prípade pokiaľ katolícka cirkev organizuje takéto terapie aj sama, označené nejakým iným nenápadným názvom, za peniaze daňových poplatníkov a v krajine Európskej únie 21. storočia, tak je skutočne čas tieto terapie legislatívne poslať na smetisko dejín.

Pred mesiacom otvoril umelec Kristián Németh výstavu, v ktorej zozbieral informácie a svedectvá ľudí, ktorých v 60. rokoch ešte ako deti zneužíval už nežijúci kňaz Ján Moksó, pôsobiaci vo farnosti Báč. Smutne to pripomína ďalšie, novšie slovenské príbehy. Kňaza od Detvy, ktorý v minulosti obťažoval mladých chlapcov, farára z Nevidzian, čo obťažoval 11-ročné dievča, či prípad gréckokatolíckeho vladyku Chautura. Vo všetkých prípadoch sa cirkev svojich kňazov, respektíve vladyku zastala a do dnešného dňa sa obetiam neospravedlnila. Ak teda chce cirkev riešiť niečiu sexualitu a pomáhať so zvládaním nechcených chúťok, nech začne od seba.

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #registrované partnerstvá #Konferencia biskupov Slovenska #Alan Turing #LGBTI+