Orloj v cisárových nových šatách

Na Deň bláznov sa u prezidentky republiky opäť otočil celý doterajší orloj. Už bez vyčerpaného ministra zdravotníctva Marka Krajčího, ktorý sa cítil bezmocný, lebo tí ostatní, čo ich prezidentka práve do tzv. novej vlády vymenovala, hádzali mu pod nohy polená.

07.04.2021 16:00
debata (10)

Potkol sa však na Sputniku V, ten odpálil celú vládu. Očkujú ním milióny ľudí, no ešte nikde na svete nemal taký účinok! Liek v ampulkách síce ešte stále odpočíva na ľade v Šarišských Michaľanoch, pokusné myši žijú, ale možno ním zaštepí vláda verná hodnotám ryby v Dunaji. Odhalil totiž dieru v boku, ľudia v ňom nevideli geopolitickú zbraň, a teda asi milujú Rusov. To sa nerobí!

Minister, ktorý dieru zbadal, slúžiť vie, veď odkrútil si niečo už za Mečiara, aj za Fica, teraz ho považujú médiá a politológovia za najlepšieho ministra zahraničných vecí, lebo vie, kde je sever. A na tých, čo mohli byť zaočkovaní, až tak nezáleží. Keď zomrie jeden, je to tragédia, keď zomrie vyše desaťtisíc, tak je to už len štatistika.

Na čele zdravotníkov máme teraz generála, uvidíme, ako bude veliť. A my veriť, že nám už nezomrú príbuzní, ktorých nemôžeme ani obliecť do sviatočných šiat, pochovať ich musíme zazipsovaných v mechoch a dúfať, že sa nikto nepomýli a naozaj sa lúčime s tým, ktorého nám odovzdali. Na rozlúčku s nimi tiež musíme zabudnúť. Médiá nám počas tých dní, ktoré otriasli svetom, oznámili, že to nie Sputnik V, ale tak celkovo je táto vláda nanič, lebo cirkus robí Matovič. Takže principál musí odísť.

Tak nám teda svitol Deň bláznov, prezidentka republiky vymenovala principála a domnelú príčinu cirkusu do tzv. novej vlády. Nechcela prevrátiť stôl, hoci sa mohla oprieť o 82-percentnú nespokojnosť ľudí. Ale 82 percent je tiež len štatistika, v skutočnosti je spoločnosť výrazne rozdelená na vplyvných a len nespokojných. Vplyvní sa vyjadrujú proti Matovičovi, no vláda sa im v zásade páči. Lebo ak by tu nebola, „vrátila by sa mafia“. To znamená strany, ktoré vplyvní nevolili a voliť nebudú. Na ľud sa predsa nemôžu spoliehať, ten asi nevie, aký život každodenne žije a čo mu v ňom prekáža. Vplyvní ľudia sú tí, ktorí vytvárajú mediálnu mienku. Je v príkrom rozpore s mienkou verejnou – ak by sme za bernú mincu vzali tých 82 percent nameraných agentúrou.

V nahnevaných debatách sa ľudia rozčuľujú, že všetko tu riadia oligarchovia. Najmä médiá, to je taká obľúbená mantra. Dokázať to nevieme, máme len taký pocit. Ale s istotou môžeme povedať, že niet takého oligarchu, ktorý by prinútil vymeniť hlavu. Stačí ju dobre vymyť, napríklad bojom dobra so zlom, a výsledok sa dostaví.

Figúrky z orloja chodili do bývalého Pionierskeho paláca a za zvukov fanfár ba i štátnej hymny sa vzdávali svojich postov. Z vlastnej vôle, nie z vôle opozície – to si treba na tejto fraške všimnúť osobitne. Figúrky sa na svoje miesta opäť vrátili, to je to umenie odchádzania. Bolo to pekné predstavenie, veď vždy v nových šatách. Cisárových.

A my sme zatiaľ pochovávali mŕtvych, lebo tí neráčili prestať zomierať.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #obete #vláda SR #koalícia #Ivan Korčok #1. apríl #Marek Krajčí #pandémia koronavírusu #Sputnik V