Firmy by mali tiež zodpovedať za znečisťovanie Zeme

Za klimatické zmeny nenesú zodpovednosť iba spotrebitelia. Či si kupujeme plastové slamky, alebo nie, veľa toho neovplyvní. Najväčšími znečisťovateľmi planéty sú veľkovýroba, firmy a korporácie.

01.06.2021 16:00
debata

Už nie je pochýb, že klimatické zmeny, ktoré pociťujeme aj my, ako napríklad slabšie zimy bez snehu, sú výsledkom najmä ľudskej činnosti, okrem iného prílišného využívania a spaľovania ropy a uhlia, a s tým súvisiacich emisií skleníkových plynov. Dnes už veda pokročila natoľko, že dokážeme určiť aj pôvodcov a príčiny týchto javov do takej miery, že vieme povedať, že dve tretiny týchto emisií za posledných 150 rokov pochádzajú od 90 firiem.

Ak teda chceme predísť otepľovaniu Zeme, nestačia vládne deklarácie. Tak ako štáty musia k takýmto záväzkom pristúpiť aj znečisťovatelia. Víťazstvo v tomto smere určite predstavuje minulotýždňový rozsudok v Haagu. Súd nariadil ropnému gigantu Shell, aby znížil emisie skleníkových plynov o 45¤% do roku 2030. Sudkyňa uviedla, že Shell má zodpovednosť nielen za vlastnú spotrebu a výrobu, ale aj za to, ako sa využívajú jeho výrobky, a teda aký vplyv majú na planétu. Ďalej rozhodla, že aktivity Shellu ohrozujú právo na život a nerušený rodinný život, obe zaručené v Európskom dohovore pre ľudské práva.

Na začiatku tohto roka Shell prehral ďalší súd proti štyrom farmárom z Nigérie, ktorí ho zažalovali za zamorené polia a otrávené ryby v riekach. Toho času prebieha vo svete približne 1 800 súdnych procesov a žalôb proti ropným spoločnostiam za rôzne znečisťovania.

Na Slovensku sa hovorí, že človek by si mal upratať najmä vo vlastnom dome a na vlastnom dvore, nemiešať sa do politiky a do ostatných. V poriadku, je to síce málo odvážne heslo, ale v tom prípade nech sa dodržiava do dôsledkov. Ak je každý zodpovedný predovšetkým sám za seba, tak aj za to, čo robí vo (svojej) firme alebo vo firme, do ktorej investuje. Ak tá napríklad znečisťuje životné prostredie, mala aj tu platiť osobná zodpovednosť. Predsa každý dobre vie, čo robí a že môže spraviť oveľa viac, aby znečisťovaniu zabránil. Len to bude stáť peniaze.

Ale tieto firmy a títo ľudia robili a robia niečo horšie. Nielenže prevádzkujú biznis v oblasti najväčšieho znečisťovania a takmer žiadna z nich nemá v pláne s tým čokoľvek robiť. Ropné firmy vedia viac než 40 rokov, že ich výroba významne prispieva ku klimatickým zmenám, potvrdili im to vlastné výskumy interných vedcov. Namiesto zmeny výroby ale investovali miliardy do lobovania vo vládnych inštitúciách, aby spomaľovali prechod na zelenšie formy energie. Ďalšie miliardy investovali do dezinformačného PR, kde buď platili nečestných vedcov, aby tvrdili, že klimatické zmeny sú hoax či príliš komplikované, alebo aby samy seba v reklamách vykresľovali ako zelené alternatívy.

Dúfajme, že ostatný holandský rozsudok bude krokom k tomu, aby za znečisťovanie životného prostredia platili tí, ktorí ho naozaj spôsobujú, a nie donekonečna iba miestni ľudia, ktorým meniace sa klimatické podmienky alebo znečistené územia od ťažby a toxických látok ničia zdravie aj obživu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #klimatické zmeny #zodpovednosť #nadnárodné korporácie #znečisťovanie ovzdušia