Očkovaní aj neočkovaní, ponížení a urazení

Uplynulý víkend na ulici bol vzrušujúci. Policajný riaditeľ Kovařík vraj šiel na dovolenku a ohlásení demonštranti do parlamentu. Takmer sa im to podarilo. Na videu som videla bezradnú tvár policajta pred sklenenými dverami Národnej rady. Policajt mal službu a podľa všetkého ho nikto neupozornil, že tu bude horúco.

28.07.2021 16:00
debata (7)

Do súdnych siení, kde sa koná očista od živlov, vodia obvinených plne zamaskovaní a po zuby ozbrojení ťažkoodenci, pred parlamentom stáli policajti ako na obchôdzke. Dokonca nechránená žena policajtka! Nad hlavami viali slovenské zástavy a dav skandoval Gestapo!, Slobodu! a podobne. Organizátor riadne podľa zákona ohláseného podujatia bol možno sám zaskočený množstvom ľudí, ale aj takmer bezproblémovým obsadením svätyne demokracie.

Predseda parlamentu Boris Kollár menovite obvinil policajného riaditeľa Kovaříka, že nezabezpečil zátarasy, Kovařík sa podľa správ bude pýtať podriadených. Už treba len zriadiť vyšetrovaciu komisiu, tá to už dokáže všetko zamiesť pod koberec. Tam je toho už nazbieraného, aspoň podľa ministra Krajniaka. Lebo ak je naozaj pravda, že Kovařík umožnil ujsť dvom „spolupracujúcim“ zločincom – k vine sa priznali – tak by sa mal zbaliť sám. Ibaže by nebol sám, kto takto „spolupracuje“ na „dôkazoch“. V každom prípade zaujímavá správa, lebo niečo spod toho koberca vymetie. Alebo ak nevymetie, zriadi sa vyšetrovacia komisia…

Udiala sa ešte jedna vážna vec, ktorá iste zatrasie svetom: zaľudí majú v parlamente desať žetónov, Kolíková posiela do parlamentu svojho štátneho tajomníka, ten vytlačí náhradníčku vernú Remišovej. Tým jej akcie stúpnu na šesť. Prísľubom pre Žitňanskú (že sa jej zbaví vo vedení klubu, ale zároveň ju vykopne vyššie za podpredsedníčku parlamentu) môže počet stúpnuť na sedem poslancov. A ak sa Šeliga pridá, tak je vymaľované. V tej chvíli môže Kolíková ohlásiť odchod zo strany, lebo bude môcť vytvoriť nový klub; na jeho ustanovenie však treba nielen počet – osem poslancov – ale aj súhlas NR SR. Ak bude prisahať vernosť koalícii (prečo by to neurobila?), tak klub jej odsúhlasia.

Kolíková vie rozmýšľať politicky, chladne, má vynikajúce mediálne a mocenské krytie (prezidentka), jediným zádrhom by mohol byť prepad Jany Žitňanskej v tajnom hlasovaní na podpredsednícku stoličku. Pred dvoma mesiacmi totiž odstúpila z vedenia výboru presne pre to, prečo Šeliga z podpredsedu parlamentu – pre papalášizmus. Popíjali spolu v bare, hoci pandémia… Médiá to jemne označujú za „našizmus“ – teda, že naši môžu… Snem-nesnem – zaľudí majú líderku, darmo si Remišová myslí, že to dokáže zmeniť. Nám ostatným to môže byť jedno, týmito hrami sa situácia v republike nezmení. Treba vidieť svetlo na konci tunela.

Lebo ak ho nenájdeme, ulica si ho nájde sama. Mohlo by sa zdať, že fronty sú medzi očkovanými a neočkovanými. To podstatné je však strata dôstojnosti a absolútna nedôvera. Preto sa ľud búri. Keď je silný tlak, objaví sa protitlak. Nebude sa pýtať, či môže.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #protest #Za ľudí
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy