Priamy človek by totiž neposielal verejné odkazy premiérovi Hegerovi ani ministrovi a sám by konal. Rezort zdravotníctva v koalícii prislúcha OĽaNO. Matovič ako predseda hnutia môže kedykoľvek zvolať predsedníctvo hnutia a navrhnúť Lengvarského odvolanie. To však nikdy neurobí. Vie, že by narazil – na Hegera i Lengvarského ochrancu ministra obrany Naďa.
Hoci má líder OĽaNO pravdu, že rezort zdravotníctva mešká s prípravou výstavby a rekonštrukcie nemocníc, jeho pohnútky sú skôr osobné. Matovič nikdy nemal Lengvarského príliš v láske. Nečudujme sa mu, nahradil vo funkcii jeho protežanta Marka Krajčího. A na rozdiel od neho zvládol pandémiu Lengvarský oveľa lepšie. Navyše, v prieskumoch dôveryhodnosti členov vlády sa minister zdravotníctva dlhodobo umiestňuje v prvej trojke, kým Matovič je beznádejne na poslednom mieste.
Pokiaľ ide o zlyhanie pri obnove nemocníc, musíme zobrať do úvahy aj vlny delty a omikronu, ktoré rezort zdravotníctva naplno zamestnali na niekoľko mesiacov. Implementácia plánu obnovy – na ktorú má zdravotníctvo vyčlenených 1,5 miliardy eur – mešká zatiaľ pol roka. Je však otázkou, či sú naše zámery vôbec reálne. Postaviť do roku 2026 vyše tisíc nových lôžok a 850 rekonštruovať, to je tak trochu z ríše snov. Veď v slovenských pomeroch je zdĺhavé postaviť čokoľvek. Od roku 1990 sme žiadnu nemocnicu nepostavili. Avizovaná najšpičkovejšia nemocnica Rázsochy sa stavia od roku 1987. A aj súkromná nemocnica Bory (ktorá odčerpá stovky zdravotných sestier z verejného zdravotníctva) sa stavia sedem rokov.
Hádzať vinu za nešváry v zdravotníctve iba na Lengvarského preto nie je fér. Matovič to dobre vie. Lenže z osobných dôvodov sa chce ministra zbaviť a hľadá chodníčky, ako ho vyštvať z kresla. To je celá jeho hra.