Podanie alebo udanie?

02.04.2009 06:56

Aj keď sa všetci spoluobčania už opäť tešia na voľby prezidenta, nijaký zodpovedný občan sa nemôže oddať tomuto nevšednému a radostnému pocitu naplno, keď vidí, ako sa nad obidvomi kandidátmi vznáša prízrak inkvizičného súdu a vzápätí, čo je istotne ešte horšie, hrozba exkomunikácie.

Skončia obaja kandidáti ako Giordano Bruno, ktorý bol zaživa upálený na námestí Campo de Fiori v Ríme 17. 2. 1600? (Jazyk mu pred popravou prepichli a znehybnili, aby počas svojho spopolňovania veľa nerozprával a svojich katov nemýlil pri plnení povinností.) Bližšie k pravde teda cirkev dostala Giordana Bruna celkom moderne a ekologicky – spaľovaním nemravnej biomasy, čo akoby v určitom zmysle predznačovalo fundament pre bioetickú reformu.

Ako to vlastne vidí dnes Centrum pre bioetickú reformu? Určite podobne, veď Bruna tiež niekto musel udať. Riaditeľka centra, slečna Jana Tutková, poslala v týchto dňoch do Ríma „podanie“ na hlavu štátu, „pretože sa rozchádza s učením cirkvi, ku ktorej sa hlási“. Motívmi, ktoré ju k tomu viedli, sú „postoje pripúšťajúce legálnosť potratov z viacerých dôvodov, ako i právne uznanie homosexuálnych partnerstiev“. Druhý list v tom istom duchu išiel o pani Radičovej.

Slečne Tutkovej to určite napadlo niekedy podvečer, keď sa v súkromí pri intímnom relaxačnom osvetlení so záľubou prehŕňala vo svojej obľúbenej zbierke fotografií potratov, z ktorých najkrajšie nezištne sprístupňuje na bilbordoch po celom Slovensku. Ide síce o jej hobby, no nemožno to podceňovať, pretože týmto podaním sa, podľa všetkého, bude vážne zaoberať aj pán arcibiskup bratislavský Zvolenský, ktorý je arcipastierom arcidiecézy; Konferencia biskupov Slovenska, pápežský nuncius, ba ide to aj vyššie!

Pred pár storočiami by sme si po podobnom obvinení popolom obidvoch kandidátov na prezidenta mohli už iba čistiť príbor, dnes sa to trochu komplikuje. Napr. obaja môžu od roku 1822 celkom beztrestne tvrdiť, že Zem obieha okolo Slnka, ba od roku 1995 aj to, že Galileo bol v podstate celkom fajn vedec, proti ktorému už nikto nič nemá. Názory slečny Tutkovej na Darwina ešte verejnosť nepozná, takže kandidáti lepšie urobia, keď o ňom zatiaľ pomlčia. Už aj tak majú toho na svedomí slečny Tutkovej dosť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

29,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk