Ako si v štipľavej kampani uvaríme prezidenta?

Mnoho spoluobčanov bolo silne znepokojených faktom, že predseda bývalého OĽaNO (t. j. dnešného hnutia Slovensko) Igor Matovič tentoraz vôbec neorganizuje prezidentské voľby.

02.02.2024 14:00
debata (6)

Naposledy to bol práve on, kto svojím spôsobom umožnil našej pani prezidentke zvíťaziť nad jej demokraticky vyprofilovaným protikandidátom, vedcom Robertom Mistríkom, ktorého – teda aspoň podľa aktuálnych preferencií, práve ako veľkého vedca – Matovič tiež do určitej miery uznával. Ale hneď, keď sa pomery hlasov v médiách zmenili, napodiv ešte viac uznával vtedajšiu kandidátku Zuzanu Čaputovú.

Veď naostatok, teda podľa predpokladov a potom aj na základe skutočných výsledkov, mal pravdu. Nevedno kým povolaný vytýčil vtedy tézu, že ak jeden podľa oných prognóz „zvíťazí“, tak ten druhý sa potom vzdá v jeho prospech. Nikto sa vtedy nad tým vôbec nepozastavil, lebo išlo o plán jednoduchý a jasný.

Jediný, kto ho verejne odmietol, bol ďalší vtedajší, takpovediac pravostranný kandidát František Mikloško, ktorý sa nad ním rozhorčil. Ak si to dobre pamätám, s istým nepochopením, že čo už je to práve v súvislosti s priamou voľbou za evidentnú hlúposť. To bolo ale neprezieravé, lebo odmietol pôvodnú a určujúcu Matovičovu myšlienku, ktorá k dezorganizácii prezidentských volieb vždy nesporne patrí. Preto v nich ani vôbec nezvíťazil. Odmietol vlastne svoju osobnú účasť v tomto pozoruhodnom predvolebnom komplote, teda v akomsi pomyselnom „Matovičovom triumviráte“, čo mu, napriek všetkému, slúži dodnes iba ku cti.

Dnešné znepokojenie spoluobčanov však bolo úplne predčasné a zbytočné. Matovič totiž v posledných chvíľach ohlásil dvoch svojich kandidátov. Keďže hnutie Progresívne Slovensko nenavrhlo v posledných chvíľach aspoň takých jedenásť ženských kandidátok, budú voľby opäť v tomto zmysle nevyvážené. Naviac potom vôbec nebudeme musieť mať nejakú našu fajn ženu medzi 100 najvýznam­nejšími ženami sveta podľa časopisu Forbes. Alebo aspoň podľa Vogue. A tak.

Lebo ďalším kandidátom je zase iba muž, historik Patrik Dubovský, druhým samotný Igor Matovič: „Ideme pomôcť v prvom rade ľuďom, aby mali dosť informácií, aj kandidátom ideme okoreniť kampaň,“ uviedol. Opäť je to úplne jasné. Zdôraznil, že napriek kandidatúre nechce byť prezidentom a ani ním nebude. To vraj vyplýva zreteľne už z jeho záväzného a tajuplného vyjadrenia: „Kandidatúry sa vzdať nemienim!“

Jeho program je totiž pre iných kandidátov doslova zničujúci: „Hlásim sa do boja, chcem držať chrbát demokratickému kandidátovi, chcem vytvoriť koridor pravde a klásť možno aj nepríjemné, ale adekvátne otázky,“ doplnil. Bude to teda opäť iba obvyklá a vopred ohlásená kucapaca ako vždy. „Budem trieštiť hlasy,“ odpovedal hrdo budúcnosťou opantaný Matovič na otázku, či sa chystá vzdať pred prvým kolom volieb.

Všetci spoluobčania môžu byť zatiaľ radi, že aspoň hlas predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša z Matovičovho hnutia je zatiaľ neroztrieštený a isto aj preto – teda predbežne aspoň on – jeho kandidatúru aj verejne podporil.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #prezidentské voľby 2024