Kto sa zľutuje nad sirotami zdravého rozumu?

Mnohých spoluobčanov potešilo, že na pôde parlamentu bolo pod vplyvom nedávnych tragických udalostí deklarované akoby isté zmierenie medzi koalíciou a opozíciou.

24.05.2024 14:00
debata (5)

Istotne sa to prejaví aj v tom, že rad poslancov prestane priamo preberať rétoriku atentátnika, s ktorou nič nemajú a za ktorú ani nemôžu. Preto však môže byť toto „nepreberanie“ do istej miery sťažené, lebo ju fakticky ani nepoznajú, ba ani o nej nevedia. Napriek tomu sú zmeny už nablízku.

Nasvedčuje tomu aj prerokovaný zákon o všakovakých premenách televízie, ktoré tiež nie sú jednoznačné. Napríklad na základe jednej televíznej debaty v inej televízii než v tej, ktorá je „premieňaná“, teda v objektívnej debate, šéf strany najväčších odborníkov, teda strany SaS, kde je, prirodzene, najväčším odborníkom Branislav Gröhling, asi vyplýva, že v televízii sa bude po prijatí zákona debatovať už iba o plochosti a guľatosti Zeme. Táto téma, podľa neho, do televízie nepatrí.

Má pravdu. Ak by sme mohli voľne parafrázovať inú jeho myšlienku, prežívame poslednú jar, keď je Zem – aspoň ako hovoria občas v okolí Bratislavy – takpovediac „guľovatá“. Po prijatí zákona sa preberieme už iba na akejsi polievkovej kocke.

Zavinila to strana SNS, ktorá rozmanité debaty pripustila aj na tejto pôde. Hoci už takých 30 rokov môžeme smelo vedieť, že Zem je guľatá, vďaka tomu, že Ján Pavol II. rehabilitoval Galilea Galileiho už v roku 1992. Dovtedy sme žili na kocke a dobre bolo. Lebo v roku 1633 bol chorý a slabý vedec inkvizíciou nútený predniesť „slávne“ odvolanie: „Ja, Galileo Galilei v 70. roku svojho života ako väzeň kľačiaci na kolenách pred Vami, Vaša Eminencia (10 kardinálov), majúc pred očami sväté Evanjelium, ktorého sa dotýkam svojimi rukami, odsudzujem, preklínam a hnusím si chyby kacírstva, že Zem sa pohybuje…“ Prispel k tomu aj Krištof Kolumbus, ktorý vyplával objaviť Indiu, no namiesto toho objavil iba Kubu a USA.

A toto SNS, podľa Gröhlinga, ale aj Juraja Šeligu, ba celej opozície, vôbec nevie. Teda, že Zem je už vyše 30 rokov guľatá. Pritom ide o jednoduchý a zákerný politický trik, ktorým koalícia na také tri týždne zahltila opozícii všetky kognitívne sily a schopnosti.

Šikovný protagonista to, napodiv, zvládol a zostáva mu už iba vo verejnom priestore položiť podobnú zložitú otázku. Napríklad, či si máme ruky mydlom a tečúcou vodou umývať už pred jedlom alebo stačí až po jedle. A podávanie rúk (fuj!) koalície a (fuj!) opozície bude opäť v nedohľadne. Ku „guľovatému“ stolu u pani prezidentky sa už potom siroty zdravého rozumu k zmiereniu nikdy nedostavia. Hľa, vzácne slová zmierenia múdreho všestranného hrdinu Ľubomíra Galka z bývalého OĽaNO (teraz už Slovenska), ktorý v takom tom nepochybne zmierlivom duchu označil koaličných poslancov za lotrov: „Figu borovú, že idú rekonštruovať RTVS. Zbabelci pos*atí."

Hovoriť by sme mali o dôstojnosti, vzájomnej úcte a tak. Namiesto toho nám, žiaľ, zostávajú iba múdre slová poľského aforistu Stanisława Jerzyho Leca: „Nie z každého ho*na, ktoré skrýva tráva, na starosť cenné guáno sa stáva.“

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Zem #RTVS #Zem je guľatá #Branislav Gröhling #atentát na Roberta Fica