Dospejeme k zdraviu aj elektronickou cestou?

Mnoho spoluobčanov si už začína dávať ochorenie do súvislosti s lekármi. Nie že by to tak niekedy nebolo bývalo alebo že by lekári boli jeho nejakou zjavnou príčinou. Ide skôr o to, že táto prirodzená súvislosť môže byť narušovaná nejakými prekážkami. Napríklad tým, že choroby možno čoraz častejšie zvestovať iba elektronickou cestou. Ak to človek priamo nepovie a nepopíše takpovediac on-line, k lekárovi ani nemusí chodiť. Prirodzene bez toho, že by nejako vyzdravel.

07.06.2024 14:00
debata (15)

Akoby sme sa spontánne vracali k názoru, ktorý pred časom vyslovil francúzsky spisovateľ Gabriel Chevallier vo svojom slávnom, humorom preplnenom románe Zvonodrozdovo. Totiž, že takých 80 percent chorôb aj tak vylieči sama príroda. Alebo aj nie. Hoci od tých čias sa diagnostické a aj také tie analytické schopnosti neuveriteľne vylepšili. „Nože! Zakašlite mi do telefónu!“ vyzýva zdravotná sestra priateľku, keď sa táto nesmelo dovoláva prehliadky.

Pripadá mi to veľmi zvláštne. Napríklad ja som minule asi štvrťhodinu kašľal do telefónu lebo som počas pútavého rozhovoru neprezieravo jedol neuveriteľne chutnú sušienku. No kolega zákerne tvrdil, že mi vôbec nebolo rozumieť, hoci som kašľal väčšinou iba veľmi krátke alebo aj celkom holé vety.

Usudzujem z toho, že nemal cvičené ucho ako oná skúsená zdravotná sestra. Vôbec z toho ani sušienku, ba ani katar horných dýchacích ciest nediagnostikoval! Hoci mal naporúdzi všetky dostupné technické možnosti!

Iba úplne maloverný človek v tom však nevidí bezprostrednú budúcnosť moderného bezkontaktného zdravotníctva, ktoré už čoskoro prevýši a nahradí homeopatickú medicínu. „Sestrička! Aha!“ zvolá postihnutý do telefónu a vzápätí vyšle do slúchadla príslušný akustický signál, ktorý napríklad najčastejšie sprevádza naliehavé črevné ťažkosti.

A v najbližšej lekárni má tak asi do 10 sekúnd príslušný elektronický recept! Nuž koho by to nenadchlo!? Nemusí sa nikam trmácať a ani dlho niekde posedávať, najčastejšie medzi horúčkovito nezhovorčivými ľuďmi s takými tými sklenenými očami či s triaškou.

Návrat k prírode vôbec neznamená iba zjesť bagetu v parku. Môže ísť aj o návrat do minulosti, napríklad priamo do stredoveku. Čo môže úprimnému pacientovi zaručiť, že práve jemu a práve pri jeho ťažkostiach by výrazne nepomohla napríklad krv zo žaby chytenej pri mesačnom svetle? Alebo nejaké švajčiarske bonbóny z čučoriedok? Veď aj zo staroveku sa dochoval kopec pokrokových liečebných postupov. Ich správne uplatňovanie by pomohlo najmä lekárom. Tí sa dnes nemôžu starať o každého, lebo by im nevyšiel čas pre iných pacientov. Inak povedané, je ich málo.

Môže to byť aj celkom inak. Elektronické komunikačné zariadenia v tejto oblasti dnes vlastne možno iba utlmujú prílivové vlny stonajúcich a nijaký ich „odliv“ vraj v dohľadnej dobe ani nemôžeme čakať. Čo rozhodne nie je najlepšia perspektíva, sama zostáva naďalej smutnou témou. Lebo ako múdro poznamenal nemecký filozof Arthur Schopenhauer: „Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #návrat k prírode #Gabriel Chevallier #Zvonodrozdovo