Zlodeji v bielych plášťoch

Zubári u našich susedov v Česku sú čoraz častejšie označovaní za zlodejov v bielych plášťoch. Tieto nelichotivé prívlastky im pribudli najmä teraz, keď z najnovšej iniciatívy EÚ začal platiť zákaz amalgámových plomb.

10.06.2024 14:00
debata (23)

Tie na rozdiel od moderných bielych výplní skoro v plnom rozsahu uhrádzali zdravotné poisťovne. Estetické biele plomby sú však pre mnohých pacientov v ČR luxusom, ktorý si buď nemôžu dovoliť, alebo im aspoň urobí poriadny prievan v peňaženke. Drahé zuby sú aj slovenskou realitou, keďže podstatnú časť ceny za plombu predstavuje platba pacienta. Pritom v susednom Rakúsku poistenci bežné plomby majú buď takmer, alebo úplne zadarmo.

Situácia v zubných ambulanciách je kritická a nezriedka ide na ostrie noža. Veľa lekárov sa totiž vôbec neunúva vopred informovať pacienta, koľko musí zaplatiť za ošetrenie chrupu. Nezriedka ide aj pri bežných bielych plombách o tisíce korún, ktoré pacienti nemajú z čoho zaplatiť. Popri tom sa objavujú správy, že českí pacienti s potrebou náročnejších zubných úkonov cestujú na Ukrajinu alebo do Srbska, kde za rovnaké ošetrenie zubov zaplatia výrazne menej.

Vo viacerých krajinách EÚ poistencom zdravotné poisťovne na opravu chrupu neprispievajú vôbec nič, alebo je platba z prostriedkov poisťovne limitovaná napríklad na sto či dvesto euro ročne. Pre časť poistencov je prijateľné aj riešenie v podobe pripoistenia ošetrenia zubov v rovnakej poisťovni, kde majú klasické zdravotné poistenie. V pomere k príjmom platia Slováci u zubárov príliš veľa, pričom na rozdiel od vyspelých krajín si u nás nemôžu tieto výdavky odpočítať v ročnom zúčtovaní z daňového základu.

Náklady na ošetrenie zubov a iné náklady súvisiace s platbami v zdravotníctve môžu byť síce od roku 2022 nezdaniteľným zamestnaneckým benefitom, ale v praxi sa skoro nepoužívajú. Príčinou je skutočnosť, že takýto výdavok na regeneráciu pracovnej sily až do výšky 500 eur ročne môžu firmy uhrádzať až zo zdaneného zisku. Prvoradou úlohou firiem je však maximalizácia zisku a vyplácanie v podobe dividend a podielov akcionárom a spoločníkom. Empatia a solidarita majiteľov firiem so zamestnancami v poskytovaní takýchto nadštandardov je preto v realite na Slovensku čistou utópiou.

Jednotlivci podliehajúci povinným zdravotným odvodom platia zdravotné odvody zo všetkých pracovných i nepracovných príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu. Vymeriavacie základy pre zdravotné odvody nemajú u nás stropy a počítajú sa dokonca aj z nepracovných príjmov. Ľudia tak platia zdravotné odvody napríklad aj z predaja nehnuteľnosti, ktorú nevlastnili dlhšie ako päť rokov a predali ju drahšie, ako predstavovala jej kúpna cena. Základom pre výpočet zdravotných odvodov je potom rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou.

Inflácia v EÚ za posledný rok výrazne klesla. To sa však netýka cenníkov poskytovaných zdravotných služieb. Lekári sa sťažujú na nízke ohodnotenie nimi poskytovaných služieb diktovaných zdravotnými poisťovňami ako aj na výrazný rast nákladov na zdravotnícky materiál, prístrojové vybavenie, energie a platy. V rámci EÚ môžu čoskoro poskočiť poplatky od pacientov požadované zubnými technikmi. Tí majú pri každej originálnej zubnej náhrade plniť onedlho rovnaké povinnosti ako sérioví výrobcovia zdravotníckych potrieb.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #zdravotníctvo #zubári #plomba