Zlato namiesto vkladných knižiek

Rozhlasoví poslucháči sú v posledných týždňoch masírovaní reklamou, aby vymenili svoje bankové úspory ležiace na rušených vkladných knižkách za investičné zlaté a strieborné mince. Uvedené reklamné odporúčania však prichádzajú príliš neskoro, pretože cena zlata a striebra je zásluhou medzinárodne vyostrenej geopolitickej atmosfére na historických maximách.

22.07.2024 14:00
debata

Od jesene 2023 do leta 2024 cena žltého kovu, ktorý sa predáva bez DPH (cena striebra je však zaťažená touto daňou), vzrástla asi o štvrtinu. Zlato a striebro z historického pohľadu uplynulých štyroch desaťročí zaznamenalo aj obdobia strmého poklesu o 20 až 30 %. Cena zlata je dnes sedemnásobne vyššia ako pred dvoma dekádami.

Zlaté a strieborné mince sa na Slovensku predávajú v špecializovaných obchodoch s drahými kovmi, alebo výnimočne, často iba na objednávku zákazníkov, aj v bankách. Vzhľadom na malý počet zákazníkov za cenu aspoň o 7 % vyššiu ako vo Viedni, kde sa so zlatom a striebrom dnes obchoduje v pokladniciach bánk častejšie ako so zahraničnými valutami.

Ponúkať v dnešných časoch nákup zlatých mincí za peniaze z vkladných knižiek je naozaj úsmevné. Zostatky starých úspor na nich patria zväčša seniorom, ktorí tieto finančné prostriedky dlhodobo nepoužívajú a zo zotrvačnosti ich už dávnejšie nevymenili za termínované vklady alebo investovanie do podielových fondov. Podľa čerstvej analýzy WOOD&Company sa ceny tovarov a služieb od začiatku roku 2017 do jari 2024 zvýšili o 42,7 %. Ceny drahých kovov tento vývoj nielen kopírovali, ale aj predbehli.

Banky klientov s úsporami na vkladných knižkách už niekoľko rokov presviedčajú, aby svoje peniaze presunuli do iných produktov. Ak si chcú svoje peniaze, ktoré na vkladných knižkách za posledných desať rokov neprinášajú skoro žiadne úroky, vybrať v hotovosti, musia za hotovostnú operáciu zaplatiť poplatok. Peniaze na vkladných knižkách sú čoraz zriedkavejšou raritou. Často ide o peniaze, ku ktorým sa nikto nehlási, pretože majiteľ vkladnej knižky zomrel a dedičia o vkladnej knižke nič nevedia.

Za socializmu boli vkladné knižky s výpovednou lehotou jednou z mála možností odkladania úspor obyvateľstva prinášajúcich v danej dobe pomerne atraktívny nezdaňovaný úrok vo výške 4 % ročne. Keďže do roku 2001 išlo o vklady na doručiteľa, mohol peniaze z nich vyberať hocikto tým, že na výberný lístok napísal správne heslo, ktoré uviedol majiteľ. Táto doba je však už nenávratne preč a s ňou aj milióny zrušených vkladných knižiek. Vkladné knižky sú z pohľadu zákona zvláštnym produktom. Na jednej strane je vkladná knižka účtom, na ktorý môžu byť pripisované vklady, a na druhej strane zároveň cenným papierom, ktorého prípadnú stratu, krádež alebo zničenie by bolo potrebné riešiť umorovacím konaním v trvaní dvoch mesiacov formou verejnej listiny.

Reklamu na výmenu rušených vkladných knižiek na zlaté a strieborné mince možno porovnať so situáciou, keď by sme oprášili staré reklamy spred roka 1989 a ponúkali na predaj zákazníkom videomagnetofóny. Aj v prípade dnešnej reklamy totiž platí, že odporúčania taxikárov, kaderníkov a reklamy v médiách prichádzajú neskoro a so značnou mierou skreslenia reality.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zlato #striebro #vkladné knižky