Obchytané argumenty alebo ako sa ľavica nakazila pravicovými metódami

„Štát by mal namiesto dávok v hmotnej núdzi podporovať rodiny pracujúce za nižšiu ako priemernú mzdu.“ Variáciu tohto odporúčania počúvame roky.

23.07.2024 14:00
debata (5)

Po zverejnení údajov EU SILC, že medziročne sa u nás takmer zdvojnásobil podiel detí ohrozených chudobou, ktoré žijú v domácnostiach s vysokou intenzitou práce (zo 6 % na viac ako 11 %) sa s tým tvrdením žiada súhlasiť. Nárast chudoby detí vždy znepokojuje, ale ak ide o deti, ktorých rodičia pracujú, srdcia ľudí na Slovensku sa zapália spravodlivým hnevom.

Tento hnev by sa mal zosilnieť po informácii, že od januára je zrušený tzv. osobitný príspevok, teda dávka, ktorá sa vyplácala dlhodobo nezamestnaným, ak pracovali za minimálnu mzdu. Ale o tom sa mlčí, informáciou o zrušení nízkopríjmovým pracujúcim rodinám pomáhajúceho príspevku nik nášmu hnevu nepodkuroval. Zdá sa, že politici u nás veria, že pohoršenie z chudoby v pracujúcich rodinách zoslabne, ak sa ukáže prstom na rodiny odkázané na živorenie z dávok a aj sa im patrične pohrozí. K tomu spôsobu tíšenia nespokojnosti sa opakovane uchyľuje pravica i sociálna demokracia.

Odobratie dávky domácnostiam v núdzi v prípade, ak práceschopný dospelý odmietne ponúknutú prácu za minimálnu mzdu, podporuje aj zánovný Inštitút sociálnej demokracie. Jeho riaditeľ v článku v Trende tvrdí, že „neexistuje dôvod, prečo by poberateľ dávky v hmotnej núdzi, ktorý je evidovaný na úrade práce, nemal prijať zamestnanie ohodnotené minimálnou mzdou.“ Uvádza, že napríklad v okrese Prievidza je 4,5-násobne viac voľných pracovných miest pre absolventov, ako je poberateľov dávok v hmotnej núdzi.

Toto porovnanie pobúri každého, kto si neprácu vysvetľuje lenivosťou a morálnymi necnosťami. Takýto čitateľ sa nebude zamýšľať nad tým, že väčšina uchádzačov o prácu nepoberá dávky v hmotnej núdzi. A nepozrie sa do štatistík ústredia práce. Tie ukazujú, že v júni bol v okrese Prievidza celkový počet uchádzačov o prácu dvakrát vyšší, ako počet voľných pracovných miest. A v okresoch na východe Slovenska sú pomery medzi počtom voľných pracovných miest a disponibilnými uchádzačmi o prácu ešte ostrejšie. V okrese Spišská Nová Ves je pre 2 278 disponi­bilných uchádzačov o prácu v ponuke 313 voľných pracovných miest a v okrese Gelnica je pre 558 takýchto uchádzačov 26 voľných pracovných miest.

Zámer ministra práce odnímať dávku tým, čo odmietnu ponuku práce za minimálnu mzdu, vyvolal mnoho kritických výhrad. Minister už avizoval, že viaceré výhrady v rozpracúvaní legislatívneho zámeru zohľadní. Pridať možno aj otázku, ako zdôvodniť v okresoch ako Gelnický, kde na jedno voľné pracovné miesto pripadá viac ako 21 uchádzačov o prácu, uprednostňovanie poberateľov dávky pri ponuke práce. A vylučovanie tých, ktorí dosiaľ dávku nepoberali. Takéto opatrenie sa dá sotva nazvať vyrovnávacím opatrením.

Pritom skúseností s vyrovnávacími opatreniami v prístupe k zamestnaniu nemáme vďaka eurofondom málo. Viaceré – od podpory zaškoľovania, osobného mentoringu cez podporu dopravných nákladov, sociálneho podnikania až po dotovanie časti ceny práce – zrejme pomohli znížiť mieru nezamestnanosti na historicky najnižšiu úroveň. Možno pomohli aj nárastu pracujúcej chudoby, ale to je už iná dôležitá téma.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #dávky v hmotnej núdzi #chudoba #Erik Tomáš #Hlas-SD