Bilbordové lastovičky nesú fakty o vládnutí

Progresívne Slovensko spúšťa v druhej polovici leta bilbordovú kampaň. Má informovať, že slovenská vláda neslúži ľuďom. Podľa predsedu Michala Šimečku je ,„nespočetne“ príkladov, že vláda vládne iba pre seba, pre svoju beztrestnosť a výhody a do dôležitých funkcií nominuje pytliakov a susedky.

06.08.2024 14:00
debata (12)

Kampaň cieli najmä na voličov koalície, voliči opozície v tom majú jasno. Na tlačovej konferencii Šimečka ohlásil, že jej prvou lastovičkou je 120 bilbordov. Rozmiestnia ich najmä v okresoch, kde majú vládne strany voličov.

Informovať budú o zistenej veľkej miere nesúhlasu s rôznymi prešľapmi vlády. Takými ako použitie vládneho špeciálu na cestu na európsky šampionát vo futbale, zvýšenie platov členov vlády alebo schválenie doživotnej renty pre jej predsedu. Zistený nesúhlas je veľký. Šimečka prezradil, že 78 % opýtaným sa nepáči, že vláda si zdvihla platy a 68 % nesúhlasí s doživotnou rentou pre viacnásobného premiéra.

Prieskum, ktorého zistenia budú na bilbordoch otvárať oči voličom Smeru, Hlasu a SNS, sa síce nedá dohľadať, ale nepochybujem o jeho reprezentatívnosti. Neoprávnené výhody nás poburovali odjakživa. To, čo pochybnosti vyvolávať môže, je neznáme znenie otázok a tušená absencia objasňujúceho kontextu. Zdá sa, že anketári pri otázke, čo si myslia o zvýšení platov vlády, neupozorňovali respondentov, že platy ministrov a štátnych tajomníkov boli predtým nižšie ako platy poslancov Národnej rady.

A pri otázke týkajúcej sa doživotnej renty pre dvojnásobných predsedov vlády zrejme sotva dodávali, že takúto rentu majú aj prezidenti, a aj tí, ktorí úradovali len jedno obdobie. Dôkladnejšie uvádzanie do kontextu by totiž predlžovalo rozhovor. A najmä, odpovede by potom nerobili taký veľavravný výsledok. A kontext sa na bilbord nezmestí.

Progresívne bilbordy sú lastovičky, ktoré neohlasujú jar, ale jeseň, v ktorej sa opäť pôjde do politických zákopov. Bilbordy vtláčajú formu aj diskusii, ktorá sa koná zoči-voči. Politickí súperi namiesto argumentov krížia politické heslá. Vo vymeranom čase už neobjasňujú súvislosti, len roznecujú emócie. Fakty zbavené kontextu sú ostré. Ostré ako odvolávky na správu o stave právneho štátu na Slovensku. Podľa opozície je zrkadlom, ktoré nám nastavila sama Európska komisia. A obraz v ňom je taký znepokojujúci! Už pár týždňov hovorí o správe ako o dôkaze nespôsobilosti koalície ochraňovať a upevňovať právny štát. Podľa poslanca Tomáša Valáška „Európska komisia v nej jasne poukazuje na konkrétne prešľapy vlády“.

Valášek a ďalší opozičníci bez rozpakov označujú komisiu za autora správy. Vedia pritom, že ide o správu vypracovanú pre komisiu. A je im lepšie ako väčšine verejnosti známe, že správu uvádza upozornenie, že obsahuje len názory svojich autorov, nie názory komisie.

Kapitola o Slovensku je dielom odborníkov. Riadne dokladujú zdroje, z ktorých zostavili obraz situácie na Slovensku. Text je v porovnaní s jeho opozičným výkladom výrazne opatrnejší. Neprevláda v ňom oznamovanie a poukazovanie, ale domnienky o obavách z možného vývoja v tej či onej veci. Nepranieruje, nabáda uvažovať. Zodpovednosť za dôsledky zmeny tónu nesieme my.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #kampaň #Michal Šimečka #PS