Autori alarmujúcich článkov o tom, ako zvieratkám ubližuje homo sapiens, odkazujú na populárny ukazovateľ biodiverzity, Living Planet Index (LPI), založený na konci minulého storočia Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF).
Ako však ukazuje nedávna štúdia vedcov z českej Karlovej univerzity, dáta, z ktorých index LPI čerpá, pokles stavovcov neukazujú. Prezentovaná katastrofa je dôsledkom chybnej metodiky. Inak povedané, človek nie je taký barbar, za akého ho považuje WWF, Londýnska zoologická spoločnosť, alebo seriál Netflixu Naša planéta.
Jeden z autorov štúdie, kritizujúcej zavádzajúci index, ekológ a biológ David Storch, sa domnieva, že index nie je skreslený chybami náhodou: „Autori nutne potrebovali index, ktorý klesá.“ Zachraňovať stavovce, ktorým sa dnes, na rozdiel od minulosti, celkom darí, by vyzeralo čudne. Aby milovníci zvierat získavali granty, dotácie a príspevky od verejnosti, graf musí jasne dokázať, že zvieratkám ide o život.
Ak populárne organizácie milujú stavovce natoľko, že kvôli nim riskujú odborný kredit a prekrucujú skutočnosť, teda podvádzajú verejnosť, akú motiváciu majú ich kolegovia, ekológovia a biológovia, ktorí ich usvedčujú z klamstva? David Storch (v rozhovore pre Seznam) hovorí: „Ten index je jednoducho nanič a ja naozaj neviem, na čo je dobré tvrdiť, že ubudli dve tretiny stavovcov, ak dáta nič také neukazujú. Myslím si, že je lepšie vidieť, že situácia ešte nie je taká zlá.
Keby ubudli dve tretiny, kdekto si povie, že už je to stratené a nemá cenu sa usilovať. V skutočnosti to však také hrozné nie je, čo je pozitívne pre ochranu prírody, pretože z toho vyplýva, že kdečo sa ešte zachrániť dá.“
Aj vedci, ktorí usvedčujú svojich kolegov z manipulácie, majú dobrý úmysel. A sú zvedaví, ako bude vyzerať nadchádzajúci Living Planet Index. Bude krivka kvôli marketingu naďalej klesať? Z toho, že sa s autormi nežiaducej pravdy nik z rešpektovaných podvodníkov nebaví, to tak vyzerá. Nepohodlné odhalenie nik nespochybňuje, ale ani necituje. Bude to ako s tým špenátom, u ktorého sa síce prevalilo, že kedysi došlo k chybe za desatinnou čiarkou, ale väčšina ľudí stále verí, že je špenát samé železo.
Príbeh so živočíchmi, ktorí kvôli biznisu masívne hynú na grafe, je iba ďalším z dlhej série príkladov, keď vedci prezentujú na miesto škodlivej pravdy užitočnú nepravdu. Dá sa vedcom veriť? Alebo ako poznáme, ktorým vedcom sa dá veriť a ktorým nie? Isté je, že vedec stráca aureolu arbitra v spore medzi laikmi. Keď sa povie „vedci zistili“, nanucujú sa otázky: Ktorí vedci? Za čie peniaze? Kto z toho bude mať osoh? Koho to poškodí?
So škodlivou pravdou, že biodiverzita sa v posledných desaťročiach nezhoršila, sa človek naučí žiť. Kto má rád zvieratá, nezanevrie na ne pre podvodný graf aktivistov. WWF si možno vymyslí iný populárny index. Ten špenát, ktorým mi znechutili detstvo, ale vedcom neodpustím!
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.