Možno očakávať nové politické spájanie? (hnutie Slovensko a Demokrati)

Kým v iných krajinách sa tamojší aktivisti priliepajú na asfalt, deje sa tak viac-menej iba z čisto ekologických dôvodov, a počasie v tom zohráva zanedbateľnú úlohu. Lebo keď sa tam nedá dobre prilepiť, je vždy ešte možné sprzniť nejaký šikovný obraz v galérii.

09.08.2024 14:00
debata (4)

Na Slovensku sa napríklad spájajú také tie „elektrické“ obchody, čo môže byť veľmi významné, lebo som o tomto fakte dostal už niekoľko emailových správ, ktoré ma zakaždým nesmierne prekvapili. Nuž takéto vytrvalé opakovanie emailov sa postupne stáva matkou veľmi dobrej informovanosti. Aj obchodom môže byť ťažko v pretrvávajúcej osamelosti, lebo keď jeden zníži ceny, druhý potom zíva prázdnotou. ˇ

Je to teda úplne podobné ako v politike. Niektorí si možno pamätajú na rozhorčenie Igora Matoviča, keď sa rozdelila strana Smer-SD a obohatila politickú scénu o stranu Hlas-SD. Bolo že to iskrivých poznámok o „Smero-Hlase“, ktoré následne „turbľovali“ v Matovičových všeobecne známych „mafiánskych“ popevkoch, najmä pred voľbami. Medzitým však tento chytrý ťah bez rozpakov skopíroval, akoby šlo iba o nejakú „politickú diplomovku“.

A tak popri mocnom a neporaziteľnom hnutí OĽaNO postupne z rôznych spolupútnikov vznikla nemenej silná a perspektívna strana Demokrati (2023) na čele s vtedajším premiérom Eduardom Hegerom. Jej úlohou bolo objaviť nové politické horizonty a obsadiť nové parlamentné lavice. Bolo to vcelku zrejmé, ba aj veľmi dobre premyslené. Teda akoby sa naskrz moderný Titanic takpovediac rozbehol proti naivnému archaickému ľadovcu ostatných parlamentných volieb. Nedemokratickí a ani demokratickí voliči tento manéver zrejme celkom nepochopili, a strana Demokrati sa práve preto do parlamentu vôbec nedostala.

To teda, namiesto takého toho posilnenia, veľmi ani OĽaNO neprospelo. Preto sa radšej premenovalo na hnutie Slovensko. Teda preferencie ani hnutiu, ani strane dnes vôbec neposkytujú komfort, aký by si to vyžadovalo. Človek ich stále musí hľadať kdesi na konci takých tých prieskumov. Situáciu im vôbec neuľahčujú ani prezidentské voľby v USA. Pre mnohých politológov je však lákavá predstava opätovného spojenia Slovenska a Demokratov do pôvodného celku, akoby v duchu parafrázovaného Trumpovho hesla: „Make Slovakia Great Again!“(„Spravme Slovensko opäť veľkým!“) Tým by potenciálne takéto nové „Demokratické Slovensko“ alebo, naopak, nové „Slovenské demokratstvo“ nadobudlo nebývalú politickú silu a vplyv, ba možno aj takých šesť percent!

Z doterajšej pohodlnej polohy, kde napríklad prirodzeným tieňovým prezidentom za Donalda Trumpa by mohol byť aj naďalej Jozef Pročko, odstúpenie Joea Bidena si – v prípade novej Kamaly Harrisovej – vyžaduje intelektuálne doplnenie Veroniky Remišovej o skúsenosti Juraja Šeligu, s ktorým obaja vedno držali stranu Za ľudí dlhé roky nad vodou. Viesť by to celé vraj mal Jaroslav Naď. O jeho prínose, aspoň v tomto jednom prípade, dnes už nikto nepochybuje.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #Jaroslav Naď #Veronika Remišová #Hnutie Slovensko