Niektoré médiá sa uchýlili k sloganom, že ide o skrytú privatizáciu vody. Vodárenské spoločnosti na Slovensku pritom nie je možné privatizovať.
Iniciatíva výmeny akcií na dlhopisy vzišla od samotných akcionárov, pretože mestá a obce z akcií dostali za celú dobu svojej existencie vyplatenú dividendu iba päťkrát, a to naozaj iba v symbolickej výške. Poplašné správy o privatizácii vody sú iba fámou, pretože výmena akcií za dlhopisy je spojená s garantovaným právom na spätnú výmenu dlhopisov na akcie po 20 rokoch od ich vydania. Obavy zo skrytej privatizácie vody sú zbytočnou a umelou hystériou.
Z informácií zverejnených o danom projekte na webových stránkach VVS vyplýva, že mestám a obciam zostanú zachované akcionárske práva, pretože každá z nich si musí ponechať aspoň jednu akciu. Tým bude mať právo zúčastňovať sa každoročne na valnej hromade akcionárov a spolurozhodovať napríklad o budúcich investíciách a obnove či rozširovaní vodovodnej siete v regióne. Výmena akcií za dlhopisy má jediný cieľ: zvýšenie výnosov miest a obcí z vlastníctva tohto majetku.
Výplata dividend v každej akciovej spoločnosti predstavuje rozdelenie zisku vlastníkom. Cenotvorba v oblasti pitnej vody však podlieha schvaľovaniu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý posudzuje návrhy vodárenských spoločností na zvýšenie cien podľa kalkulácie oprávnených nákladov. Skoro nulové dividendy akcionárov VSS tak v budúcnosti majú nahradiť pevne stanovené úroky 6 % ročne počas celých dvoch dekád. Mestá a obce by tak po novom mali dostať v budúcich dvoch desaťročiach 16-krát viac ako doteraz.
Namiesto „holuba na streche“ tak budú mať „vrabca v hrsti“. Iba v prípade mesta Košice pôjde o sumu 1 139 375 eur ročne. Akcionári spoločnosti by na výmene mali zarobiť. Peniaze však nerastú na stromoch a na úroky z dlhopisov musí niekto zarobiť.
Výplata úrokov z dlhopisov namiesto dividend z akcií bude v zásade stratová transakcia iba pre samotnú VVS, ktorej sa tým zvýšia z pohľadu účtovníctva oprávnené náklady. Tie budú logicky každoročne zahrnuté v kalkulácii cien vody povinne predkladanej na schválenie ÚRSO. V konečnom dôsledku tak mestá a obce na výmene akcií za dlhopisy zarobia a odberatelia vody prerobia. VVS tvrdia, že zvýšenie nákladov spoločnosti bude mať iba minimálny vplyv na ich hospodárenie, a teda neovplyvní ceny dodávok pitnej vody.
Vrátenie akcií je možné výlučne v prospech samotnej VVS, takže nejde o žiadne ovládnutie spoločnosti tretími stranami. Určite sa však následne zmení kvórum pri hlasovaní na valných hromadách akcionárov VVS. Podľa údajov VVS priemerný akcionár (obec) vlastní 5 200 akcií v cene 13,28 eura, ktoré mu po novom prinesú ročne 4 142 eur. Táto suma v mnohých väčších obciach predstavuje mesačné náklady na plat starostu spolu s povinnými zdravotnými a sociálnymi odvodmi.
Mútenie vody vo VVS a výmena akcií za dlhopisy je preto viac ako otázna. Okrem iného aj z dôvodu výrazného zhoršenia ekonomických parametrov VVS v očiach bánk, ak by spoločnosť potrebovala peniaze na financovanie investícií.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.