Možnosti osekať finančné toky a vojenské výdavky tejto jadrovej mocnosti sa zamerali najmä na zmrazenie devízových rezerv Ruskej federácie v zahraničí.
Odhadovaná suma zhruba 300 miliárd eur však ani 2,5 roka od invázie na Ukrajinu nebola predmetom konfiškácie. Zverejnené informácie sa obmedzili iba na prípadné možnosti použitia zmrazených výnosov z úrokov zo zablokovaných dlhopisov vo vlastníctve Ruska. Ide však len o niekoľko stomiliónové finančné omrvinky, ktorých konfiškáciou by boli zaplatené účty za nákup munície pre ukrajinskú armádu. Prečo nie je problém použiť úroky z devízových rezerv, ale samotný zmrazený ruský kapitál áno, zostáva záhadou.
Podozrivé mediálne ticho nastalo aj v pokusoch Ruska prinútiť západné krajiny platiť za ropu a plyn v rubľoch cez špeciálne zriadené účty v ruských bankách. Či ide o ruské výstrely do tmy, alebo za čoraz menšie dodávky ropy a plynu do Európy z dôvodu sankcií platia veľkoodberatelia naozaj v rubľoch, je ťažké sa dopátrať. Od prvotných pokusov Ruska zaviesť ceny v rubľoch uplynuli viac ako dva roky.
Medzitým sa rubeľ k doláru a euru poriadne oslabil, čo je v prípade krajiny vo vojne úplne logické. Mediálna bublina o platbách za komodity v rubľoch spľasla aj zásluhou expanzie presmerovaných dodávok ropy a plynu z Ruska do Číny a Indie. Tie sú však limitované obmedzenými prepravnými kapacitami a časovou náročnosťou budovania nových plynovodov a ropovodov.
Sankcie voči Rusku od začiatku invázie na Ukrajinu zasiahli aj finančný systém. Mnohé banky v obavách o svoju reputáciu odstrihli Rusko od medzinárodných platieb. Niektoré veľké európske banky z krajiny, kde „dnes už znamená zajtra“, ani nemôžu odísť, lebo tam do roku 2022 poskytli veľké objemy úverov ruským firmám a obyvateľstvu. Tie by boli zo strany Ruska po odchode banky vymazané, respektíve novým veriteľom z úverov by sa stala bezodplatne niektorá z ruských štátnych bánk.
Odrezanie tamojších bánk od medzinárodného platobného styku bolo zamierené na vylúčenie ruských bánk zo systému SWIFT. Skratka SWIFT znamená „Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu“ založenú v Belgicku v podobe družstva v roku 1973. Nejde o banku vykonávajúcu medzinárodné platby, ale o spoločnosť na bezpečné oznamovanie finančných transakcií. Systém je absolútne odolný voči hackerským útokom, pretože pracuje na inej technológii ako internet. SWIFT nespracováva platbu sám, ale ponúka potrebnú komunikačnú sieť porovnateľnú s digitálnym prevodovým dokladom. Systém používa cca 11 000 bánk a finančných inštitúcií vo viac ako 200 krajinách, pričom uľahčuje medzinárodný obchod, ale sám osebe bez bánk je bezzubý.
Médiá jeho úlohu v prevode peňazí v medzinárodnom prostredí a dôsledky sankcií na odstrihnutie Ruska od SWIFTU značne zveličovali. Sankcie pritom iba spomalili oznamovanie finančných inštrukcií medzi ruskými a západnými bankami. Pre zadávanie pokynov na finančné operácie vo forme platieb, bankových záruk a akreditívov preto ruské banky využívajú služby partnerských bánk z krajín bývalého ZSSR.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.