Fio bankaFio banka

Geopolitická rovnováha a Ukrajina. Aký je rozdiel medzi Západom, Čínou a Ruskom

Jednou z otázok, ktoré by si ľavica mala klásť v súvislosti s vojnou na Ukrajine, je otázka ekonomického vzťahu Ruska ku krajinám, o ktorých sa dá povedať, že v nich má vplyv. Aké sú finančno-materiálne toky medzi nimi?

05.11.2024 14:00
debata (3)

Dobrým odrazovým mostíkom pre túto diskusiu je vzťah medzi Čínou a jej obchodnými partnermi, medzi ZSSR a krajinami východného bloku, ako aj medzi Českom a Slovenskom. Kľúčovou referenciou je súčasný imperializmus Západu.

Ten má za následok prenos mnohých miliárd dolárov z chudobných krajín do krajín bohatých, či už prostredníctvom obchodu, splátok dlhov, daňových únikov alebo nerovnosťou medzi menami. Táto suma násobne prevyšuje tok opačným smerom v podobe tzv. rozvojovej pomoci či priamych zahraničných investícií.

Je zrejmé, že mnohé uvedené Rusko takmer nevykonáva už len z toho dôvodu, že nemá také možnosti. Nemalé zisky z Afriky pravdepodobne prináša aktivita ruského Afrického zboru, bývalých vagnerovcov.

Oveľa väčší obrat dosahuje čínsky obchod s chudobnejšími krajinami. Jeho férovosť analyzujú marxistickí autori zameriavajúci sa na otázku, či je Čína imperialistickou mocnosťou, a dochádzajú k zápornej odpovedi. Zdá sa, že čínske marže sú príliš nízke a pôžičky pre dlžníkov príliš výhodné. Zároveň je Čína v pozícii slabšieho partnera vo vzťahu k technologicky monopolistickému Západu, takže z pohľadu štatistiky sa Čína takmer vôbec nespráva ako imperialistická ekonomika. Je na zamyslenie, či intencionálne.

Kým Čína funguje v globálnom kapitalizme, ZSSR a ČSSR fungovali v úplne odlišnom systéme a v ňom sme síce boli podriadenou krajinou, ale nedá sa povedať, že by nás Sovietsky zväz vykorisťoval tak, ako Francúzsko vykorisťuje dodnes svoje bývalé kolónie. Vo vzťahu Čechov a Slovákov bol dokonca materiálny tok opačný, hoci migrácia a akési kultúrne vyvyšovanie sa tento tok narúšajú.

Ako je na tom Rusko? Vykorisťuje Rusko napríklad Bielorusko? Aké sú materiálne toky medzi Ruskom a krajinami Strednej Ázie? Vyváža z týchto krajín ruská oligarchia nadmerné zisky namiesto toho, aby boli ekonomické vzťahy s týmito krajinami v prospech všetkých partnerov?

Ešte inými slovami, správa sa Rusko ekonomicky voči obsadeným krajinám ako ZSSR alebo, keď môže, svoj mocenský status využíva na vlastné obohatenie? Buduje Rusko v rámci BRICS+ rovnovážnejší geopolitický systém, alebo je len vyzývateľom hegemóna v rámci globálneho kapitalizmu? Ak aj by platilo to prvé, nezdá sa, že by sa Rusko usilovalo o zlepšovanie podmienok napríklad kirgizského ľudu.

Ale ak by sme uznali kapitalistický charakter ruskej zahraničnej politiky, musíme sa následne pýtať, aký bude dosah invázie na Ukrajinu na globálnu rovnosť. Bol by svet rovnejší, ak by Ukrajina vstúpila do NATO a umožnila budovanie amerických základní? Alebo bude svet rovnejší, keď nastane mier a Ukrajina ostane neutrálnou krajinou? V oboch prípadoch bude kľúčová schopnosť ukrajinských pracujúcich zjednotiť sa či už voči ruskej oligarchii, alebo nadnárodnej oligarchii.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Čína #ZSSR #Čína a Rusko #globálny kapitalizmus