Fio bankaFio banka

Osekávanie novopriznávaných dôchodkov

Mnoho štátov sveta trápi starnutie obyvateľstva a financovanie dôchodkových systémov. Veľké rozdiely v dôchodkoch sú aj medzi vyspelými krajinami EÚ. Pokiaľ ide o dôchodky vyplácané zo strany štátu, tie má slabé dokonca aj Švajčiarsko. Každý jednotlivec mal totiž na svoju starobu myslieť počas pracovného života a sporiť si na dôchodok s veľkoryso nastavenými daňovými úľavami individuálne.

18.11.2024 14:00
debata (11)

Náš penzijný systém dobrovoľné sporenie na dôchodok v treťom pilieri nezvýhodňuje skoro vôbec, keďže maximálna výška úspory na dani pre účastníka doplnkového dôchodkového sporenia je iba 34 eur ročne. Otázna je aj výhodnosť platenia dobrovoľných príspevkov sporiteľa do druhého piliera na individuálny účet sporiteľa, keďže výplata doživotnej renty je výhodná iba pre životné poisťovne a nie pre samotného sporiteľa. Nemôžeme sa preto čudovať, že záujemcov o dobrovoľné platenie príspevkov je ako šafranu.

Štátny populizmus v nastavení dôchodkových parametrov sa vo všeobecnosti stáva rozpočtovo neriešiteľným rébusom z pohľadu verejných financií. Enormný deficit verejných financií potrebných na dotovanie Sociálnej poisťovne v miliardách eur je čiernou morou a výstrahou pred bankrotom v budúcich dekádach.

Najviac emócií u nás spôsobilo rozhodnutie o vyplácaní 13. dôchodkov vo výške 606 eur pre každého. Teda aj pre ľudí, ktorí zo Slovenska utiekli ešte za socializmu a podstatnú časť svojho seniorského príjmu získavajú v zahraničí. Veľká časť zo Slovenska zaslaných 13. dôchodkov bude pritom obdobne ako riadne starobné dôchodky v cudzine podliehať zdravotným odvodom a niekde aj dani z príjmu. Výnimkou je len ČR, Slovensko a Bulharsko, kde sa dôchodky nezdaňujú. Slovenské, bulharské či české penzie sú teda minimálne v EÚ čiernou ovcou v systéme.

Na Slovensku nám pribúda čoraz viac penzistov, ktorí odpracovali podstatnú časť svojho života v zahraničí, odkiaľ dostávajú dôchodok bez toho, aby tento podliehal u nás aspoň zdravotným odvodom. Tieto anomálie prehlbujú následne problémy vo financovaní zdravotníctva. Riešením by mohlo byť iba zvýšenie slovenských dôchodkov o sumu zodpovedajúcu zdravotným odvodom, ktoré platí za seniorov štát. Následne by všetky penzie boli zaťažené zdravotnými odvodmi.

Od roku 2023 sa zaviedlo osekávanie novopriznávaných starobných dôchodkov tým, že sa pri ich výpočte krátia o 5 %, tzv. aktuálnu dôchodkovú hodnotu každoročne navyšovanú o medziročný rast miezd v krajine. Priepasť medzi pôvodným a novým spôsobom výpočtu sa postupne bude prehlbovať. Noví penzisti tak prídu mesačne priemerne o 16 až 20 eur do konca života. Kompenzáciou malo byť vyplácanie rodičovských dôchodkov, ktoré sa však po ich transformácii od budúceho roka scvrknú na zlomok ich súčasnej výšky.

Sociálna poisťovňa považuje pri priznávaní penzií za bohatého každého poistenca, ktorý zarábal počas pracovného života viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy. Tomu sa automaticky v rámci vynútenej solidarity zníži jeden z parametrov výpočtu penzie (priemerný osobný mzdový bod) o 32 % zo sumy prevyšujúcej túto hranicu. Vypočítavané dôchodky teda osekávame z každej strany, kde sa len dá. Zmierniť negatívne saldo Sociálnej poisťovne spôsobené anomáliami systému, vrátane predčasných penzií sa však bude dariť v budúcnosti naozaj ťažko.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 11 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodkový systém #starnutie populácie #trináste dôchodky #13. penzia #penzijný systém