Fio bankaFio banka

Aké majú deti záruky a ako k nim pristupujú vládní úradníci

Vládny úradník vie promptne vysvetliť, prečo sa plány, ktoré majú prívlastok akčné, predkladajú s poznámkou, že nemajú žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy.

10.12.2024 14:00
debata (3)

Povie, že potrebné prostriedky, aby plán pozitívne ovplyvnil príslušnú oblasť spoločenského života, sú v predstihu rozpočtované na jednotlivých ministerstvách či v operačných programoch eurofondov.

A prečo teda akčné plány každoročne aktualizovať a predkladať do vlády? Len pre formálny záväzok, ktorý vyplýva z odporúčania Rady Európskej únie? Aj proti tomuto podozreniu sa vládny úradník ohradí. Taký akčný plán, a aj akčný plán Európskej záruky pre deti, je živý dokument, ktorý umožňuje reagovať na nové úlohy a potreby. Preto sa aktualizuje. Jeho záväzky sa berú vážne už preto, že sa na ich konkretizácii zúčastnili početné ministerstvá, samospráva, mimovládky aj akademická obec (tá pri cieli podporovať vlastnícke bývanie najchudobnejších domácností). A ich monitorovanie a hodnotenie bude vykonávať Európska komisia, predkladateľ a aj (verme že nezávislí) externí hodnotitelia.

Z neplnenia konkrétnych cieľov akčného plánu Európskej záruky pre deti však neplynú sankcie. Sociálna ochrana je vo výhradnej právomoci členských štátov a opatrná kritika EK či iných subjektov nezjednotí politickú scénu ani verejnosť. Sankciou nie je ani občasná kritika mimovládok či odborníkov. Veď nerozhodujú o ničom a vždy sa im dá prilepiť nejaká degradujúca nálepka. A deti vyrastajúce v devastujúcej chudobe nepočuť.

Slovensko sa k Európskej záruke pre deti prihlásilo, uznalo znevýhodnenia rôznych skupín detí a navrhlo početné opatrenia, ktoré majú zlepšiť ich situáciu. Väčšina je financovaná z eurofondov. Slovenská záruka pre deti a jej hlavné ciele týkajúce sa prístupu k vzdelávaniu od najranejšieho veku, prístupu k bývaniu a službám, k zdravotnej starostlivosti a dostatočnej výžive prakticky stavia na už existujúcich stratégiách a plánoch a rezortom nekladie nové povinnosti.

V čom teda spočíva aktualizácia akčného plánu? V plánovaných opatreniach naozaj pribudlo viacero dôležitých úloh najmä z rezortu školstva. V nových opatreniach z rezortu zdravotníctva je aj jediné presne finančne vyčíslené. Suma 1,5 milióna eur pre pediatrickú spoločnosť sa týka projektu edukácie dojčenia. Najvágnejšie, (najalibistickejšie) zostávajú formulované opatrenia v oblasti prístupu k bývaniu.

No vládny úradník sa sotva vyšmykne z podozrenia, že napriek pridaným novým úlohám vykonali aktualizáciu mechanicky. Prezrádza to formulovanie viacerých úloh v budúcom čase, aj keď splnené mali byť do roku 2023. Dôvody chýbajú. Nie je reflektovaný ani kľúčový záväzok znížiť do roku 2030 o 10 % počet detí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením, a to v porovnaní s rokom 2019, keď u nás bolo takto ohrozených 210-tisíc detí. Cieľ totiž nebude ľahké splniť. Ohrozenie detí medzitým rástlo a v roku 2023 sa na Slovensku týkalo už 259-tisíc detí.

V texte aktualizovaného akčného plánu však tento vývoj zostáva bez komentára. Pre odhodlanosť vlády chrániť deti pred chudobou? Sotva. Dokument totiž nepredpokladá prijatie alebo zmenu vykonávacích predpisov. To naznačuje, že podľa predkladateľa je s dosiahnuteľnosťou práv detí a ich ochranou pred chudobou všetko v poriadku.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európska komisia #ochrana detí