Ak si niekto kúpi nehnuteľnosť s vidinou, že jej cena bude stále rásť rýchlejšie, ako by získal na bankových úrokoch alebo úrokoch z dlhopisov, považuje ju za investíciu, aj keď ju neprenajíma. Pritom jediným benefitom z nej je jej prípadné využívanie na rekreáciu. Skutočnou investíciou je však iba nehnuteľnosť, ktorá prináša zisk z prenájmu. Nehnuteľnosť tak môže byť buď nevyužívaným mŕtvym kapitálom, alebo investíciou prinášajúcou výnosy.
Mŕtvym kapitálom môžeme nazvať aj vlastníctvo zlata či bitcoinu. Ani jedno z týchto aktív neprináša žiadny výnos, s výnimkou vidiny rastu ich ceny. V ponuke sú aj možnosti postupného sporenia v bitcoinoch i v zlate. Začiatkom decembra 2024 sa vyšplhala cena bitcoinu na 100-tisíc dolárov.
Pritom ide o digitálnu kryptomenu, ktorá nemá za sebou ochranu žiadnej centrálnej autority, napríklad národnej banky umožňujúcej tlačiť peniaze podľa svojho uváženia, alebo nemusí bojovať s politikmi presadzujúcimi spoločenské či vlastné záujmy. To je jeden z dôvodov čoraz väčšej atraktívnosti pre tých, čo bitcoin považujú za investíciu, ktorá sa napriek nulovým pravidelným výnosom oplatí.
Kurz bitcoinu je veľmi kolísavý a v zásade slúži len na anonymné ukladanie finančných rezerv alebo platby za tovar a služby. Kým mať peniaze v banke v anonymnej podobe je skoro nemožné, pri bitcoine je anonymné vlastníctvo základným pilierom jeho fungovania. Aj keď celkom anonymný majetok predsa len nepredstavuje, pretože sa s ním pohybujete po internete. Polícia tak prostredníctvom poskytovateľa internetu vie získať informácie o vlastníkovi digitálnej meny. Skutočnú anonymitu poskytujú len tzv. mixéry zamerané na rozvrstvenie bitcoinov medzi veľké množstvo peňaženiek tak, že je ich pôvod zamaskovaný.
Zrkadlo pohľadu napríklad dva roky dozadu do minulosti nám pri zlate a bitcoine ukáže ich spoločného menovateľa. Tým je rast ceny zlata ako aj bitcoinu. Zlatom pritom nemyslíme zlaté šperky alebo predmety, ale iba zlaté doštičky a zlaté mince s vysokým obsahom žltého kovu. Tie sa na rozdiel od bitcoinu dajú chytiť do ruky alebo uložiť do trezoru či skrýše. Zlato od leta 2023 do novembra 2024 zdraželo o viac ako o 60 %. Dôvodom je vojenská eskalácia vo svete. Za uplynulú dekádu bolo zlato výbornou investíciou umožňujúcou vo väčšine prípadov anonymné vlastníctvo.
Cena zlata je ovplyvňovaná tiež vývojom úrokových sadzieb. Pri nízkych úrokoch sa sporenie v bankách a investovanie v dlhopisoch nevypláca, čo je hnacím motorom pre rast ceny zlata. Zaujímavosťou pri zlate je možnosť jeho rýchleho predaja v bankách a u obchodníkov s drahými kovmi. Rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou je pritom pomerne malý. To však už neplatí pri kúpe investičného striebra, ktorého predaj podlieha DPH, pretože tento vzácny kov nie je súčasťou devízových rezerv centrálnych bánk.
K čoraz väčšiemu záujmu o kúpu investičného zlata prispieva aj zvyšovanie nedôvery v papierové meny, ktoré sú kryté najmä úvermi poskytnutými centrálnymi bankami komerčným bankám a držbou štátnych dlhopisov na účtoch centrálnych bánk. Za tie boli však zaplatené astronomické výdavky na zbrojenie.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.