Fio bankaFio banka

Konsolidácia po slovensky, konsolidácia po argentínsky

Argentína má výnimočne pestrú ekonomickú minulosť. Pred 100 rokmi patrila k najbohatším štátom na svete. Odvtedy sa potáca medzi bankrotmi. Tých už zažila deväť, naposledy pred štyrmi rokmi. Vysoká inflácia, nerealistický kurz meny, zadlženosť... Recepty na ozdravenie (a konsolidáciu) sa nedočkali dlhodobého efektu. A tak sa ani nečudujme, že tamojší voliči dajú hlas v našich očiach čudákom, ak sľubujú radikálne reformy.

09.01.2025 14:00
debata (15)

Svetovú verejnosť zaujal „anarchokapitalista“ Javier Milei svojimi teatrálne oznamovanými predvolebnými sľubmi. Na youtube si možno napríklad pozrieť ako hovorí, že štát nie je riešenie, ale problém: za úpadkom krajiny stojí korupcia (zrejme v širšom zmysle slova), ktorú prináša. Potom kamery sledujú záber na dlhú tabuľu, na ktorej je schematicky naznačená štruktúra štátnej správy.

Budúci prezident k nej pristúpi a zvolaním „a fuera“ postupne „ruší“ (zlučuje) temer dve tretiny ministerstiev. V deň svojej inaugurácie, 10. decembra 2023, tak aj urobil s väčšinou z nich, zvyšok o dva mesiace neskôr. Výsledky jeho doterajšieho pôsobenia odborníci celkovo hodnotia skôr pozitívne, zvlášť keď nemá za sebou parlamentnú väčšinu a bojuje aj so silnými, voči zmenám nepriateľsky naladenými odbormi. Veď uvidíme, držme krajine palce.

To naše voľby sú iný príbeh. I keď o plánovaných prvých krokov víťaza sme sa tiež dozvedeli z youtubu. O nič menej bizarne. Z rozhovorov v poľovníckej chate. Potom nasledovala v podstate politická korupcia – vznik nového ministerstva a štedré rozdávanie trafík. Samotná konsolidácia musela rok počkať, napriek tomu však nevyzerala príliš premyslene vzhľadom na množstvo zmien po jej ohlásení. V každom prípade ju vláda uchopila hlavne „účtovnícky“. Vytiahnuť peniaze z firiem a občanov a tým čiastočne zahojiť verejné financie. Plán sa, samozrejme, stal aspoň dodatočne predmetom politického zápasu. Strany sa osočovali, kto je za dlh zodpovedný.

Na pandémiu sa pozabudlo, hoci tá zatriasla rozpočtami i tých najzodpovednejších hospodárov. Silnú dávku cynizmu si možno opäť pozrieť na youtube: roku 2020 vtedajší premiér (Peter Pellegrini) v súvislosti s pandemickými opatreniami hovorí „bude to drahé“, na čo mu ministerka vnútra Denisa Saková hovorí „no a čo, veď oni na to budú hľadať peniaze“. Medzitým sa to „oni“ zmenilo. A z konsolidácie sa stala premrhaná príležitosť.

Zabudnime na radikálnejšie reformy a investície, ktoré by nás dostali z pasce nízkeho rastu. Peniaze sa vyhadzujú na diskutabilné účely: od olympijského štadióna cez nákupy luxusných áut až po stámilióny na vojenskú techniku, pri ktorej nie je jasné, proti komu by bola nasadená pri meniacej sa zahraničnopolitickej orientácii. Úspory v štátnej správe smerujú skôr k čistkám nepohodlných odborníkov, než k zvýšeniu jej efektívnosti.

Aj samotné „investície“ majú nádych horkosti. Za všetky tá najdrahšia: tunel pod Karpatmi pri Bratislave. Od začiatku bol celý obchvat kontroverzný pre zbytočne vysoké náklady. Najviac samotný tunel. Doterajšie dáta dávajú za pravdu pochybovačom. A keď už vláda neverí domácim skeptikom a ich prepočtom, mohla by si dať vypracovať posudok v zahraničí. Pri projekte za 1,5 miliardy by sa to hádam patrilo, zvlášť keď raz tu už katastrofálne zlyhala. Ibaže by skôr uvažovala opäť v štýle „no a čo, veď oni na to budú hľadať peniaze“. Keď sa raz znovu bude konsolidovať.

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 15 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Argentína #konsolidácia verejných financií #poľovnícka chata #Javier Milei