Slovensko? To je úžasné! Kde sa tá krajina vlastne nachádza?

Na internete obieha množstvo bláznivých teórií, ale i žartovných podvrhov o neexistencii určitých krajín. Austrália vraj neexistuje, veď krajina, v ktorej žijú také nepravdepodobné tvory ako klokany, musí byť výplodom chorej predstavivosti.

22.01.2025 14:00
debata (20)

Podobne sa popiera, či už z vážneho, alebo zo špásovného dôvodu, aj existencia Nového Zélandu, ba aj Fínska. Krajina tisícich jazier bola vymyslená vraj preto, aby sa podporil ruský vývoz suši do Japonska…

V niektorých krajinách sa popiera existencia regiónov. Predstavujem si, ktorý región by sa dal popierať na Slovensku. Napadá mi Záhorie, potom Šariš a ani Gemer by nebol najhorší. O existencii týchto regiónov veľké svetové zahraničie beztak nič netuší. A často ani o existencii Slovenska.

Prednedávnom predstaviteľ brazílskej vlády nechtiac „vymenoval“ slovenského predsedu vlády za premiéra Juhoslávie. Ani trochu ma to neprekvapuje. Aj ja som už mal to šťastie byť chvíľu občanom Juhoslávie – v Holandsku, kde tamojší obyvatelia súcitne poznamenali, že život v krajine, ktorá sa práve spamätáva z vojny, musí byť náročný. Aby toho nebolo málo, tak som, ako občan Juhoslávie, dostal do daru aj Prahu.

Áno, správne čítate, podľa dobromyseľných Holanďanov hlavným mestom Juhoslávie je Praha. Toto bolo v roku 2007, ak správne počítam, dvanásť rokov po zániku juhoslovanskej federácie (ak nepočítam vojnu v Kosove, ktorá sa skončila v roku 1998).

No a brazílsky vládny činiteľ sa svojho faux pas dopustil takmer dvadsať rokov po tom, čo Juhoslávia prestala existovať. Zo slovenského premiéra bez mihnutia oka urobil predstaviteľa neexistujúceho štátu.

Slovensko – na rozdiel od Austrálie a Fínska – síce existuje, no stále zostáva neviditeľné. Vlastne, občas, najmä v rétorike niektorých maďarských politikov a umelcov, predsa len neexistuje, lebo buď ho volajú Felvidék, alebo Csehország (Česko). Venujme sa však radšej neviditeľnosti ako neexistencii.

Slovensko sa môže popýšiť závideniahodnými dejinami neviditeľnosti. Bolo súčasťou Samovej ríše, Veľkomoravskej ríše, rakúsko-uhorskej monarchie a Československa. Zvláštnym spôsobom však, odkedy sa oddelilo od Česka, stalo sa ešte neviditeľnejším. Niektorí si možno ešte pamätajú rétoriku z deväťdesiatych rokov, v ktorej často zaznievala požiadavka zviditeľnenia sa vo svete. Neviem, čo všetko sa v tomto smere urobilo alebo zanedbalo, no ja stále necítim, že by Slovensko bolo vo svete viditeľné. Aspoň tak ako Chorvátsko.

Keď sa ma v zahraničí pýtajú, odkiaľ som prišiel, a ja neobozretne poviem, že zo Slovenska, väčšinou sa zmätene usmejú a povedia, že to je „úžasné“. Po chvíľke sa však spýtajú, kde sa Slovensko rozprestiera. A ja poviem, že medzi Českom, Maďarskom, Poľskom, Rakúskom a Ukrajinou. Vidím však, že lokalizácia nepomohla, zmätok z tváre zvedavca neustupuje. Tak preto radšej hovorím, že prichádzam z Československa. Ale tak opäť spomínam krajinu, ktorá už neexistuje. Čo je teda výhodnejšie: pochádzať z neviditeľného alebo z nejestvujúceho štátu?

Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 20 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovensko #Československo #Holandsko #Austrália #bývalá Juhoslávia