V médiách sa hovorilo, že vojenskú akciu takýchto rozmerov sme nezažili od konca druhej svetovej vojny. Vážne? A čo krviprelievanie spôsobené rozpadom Juhoslávie v deväťdesiatych rokoch? Jaj, prepáčte, zabudol som: my v strednej Európe balkánske krajiny už tradične nepovažujeme za súčasť nášho kontinentu, rovnako ako aj k Rusku sa otvorene staviame ako k niečomu barbarskému, nevyspytateľnému, nebezpečnému, orientálnemu. Pritom časť Ruska rovnako patrí k Európe ako napríklad Arménsko či Gruzínsko, kde počas európskeho „hlbokého“ mieru takisto tiekla krv. O Čečensku ani nehovoriac, pritom, čuduje sa svete, podľa Wikipédie aj ono patrí k Európe.
V Európe (a nielen v strednej) máme ten pekný (arogantný) zvyk, že všetko, čo nám pripadá trochu exotické, ťažšie uchopiteľné a zemepisne vzdialené, sa nás prosto netýka. Západnej Európy sa netýkali zverstvá, ktoré sa diali v kolóniách, a nás sa netýkali, počas legendárneho dlhého mieru, udalosti v Kórei, vo Vietname, v Afganistane…
Vojna v Iraku sa náš už síce týkala, ale aj tak sme sa opájali ilúziou, že nič zlé sa nemôže stať a že svet žije v mieri. Svet. A mňa by zaujímalo, čo robili úradníci v OSN. Naivne som sa totiž domnieval, že OSN vznikla preto, aby konflikty medzi krajinami riešila (a aj vyriešila) mierovou cestou. Súčasný svet však nevyzerá ani trochu mierumilovne.
Za zamyslenie však stojí nielen naša arogancia a neutešený stav sveta, ale aj vek terajších vodcov. Donald Trump má 78, Vladimír Putin 72 a Si Ťin-pching 71 rokov. Čertvie, čo chodí po ume týmto rytierom pani Senility? Neviem si predstaviť nielen to, čo plánujú so svetom, ale ani to, ako vidia svoje zvyšné roky. Napadlo im, že „dielo“, do ktorého sa pustili, sa za ich života nepodarí dokončiť? Nemajú strach z toho, že ich rozhodnutia diktuje tak trochu už unavený mozog?
Svet sa ocitol v naozaj nevídanej situácii. Veľmi som síce dejiny neštudoval, ale pokiaľ viem, vo vyostrených situáciách ešte nikdy proti sebe nestáli takíto starí vodcovia. Adolf Hitler zomrel ako päťdesiatšesťročný, čiže v roku 1939, keď vypukla druhá svetová vojna, mal 50 rokov. Stalin mal vtedy necelých šesťdesiat, Churchill 65 rokov a Roosevelt 62 rokov…
Takže: Myslí si ruský prezident, že sa dožije obnovy Ruského impéria? Myslí si americký prezident, že USA si pod jeho vedením poradia s Ruskom aj s Čínou? A myslí si azda čínsky prezident, že sa mu podarí vybudovať celosvetovú Ríšu stredu, nad ktorou slnko nikdy nezapadne? Sotva. Prezidenti sú väčšinou panáci, ktorí si nič konkrétne nemusia myslieť. Namiesto nich myslia šedé eminencie, ktoré ich obklopujú.
Dejiny nám však ukazujú – videli sme to v prípade Napoleona i cisára Čchin Š'-chuang-tiho – že šedé eminencie majú vlastné záujmy a nikdy sa nedokážu nadlho zjednotiť.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.