Začiatkom deväťdesiatych rokov politológ Francis Fukuyama uviedol termín koniec dejín. Odvtedy sa však zomleli také udalosti, ktoré nenasvedčujú tomu, že by sa dejiny chceli skončiť. Spomeňte si na pád dvojičiek, na vpád do Iraku, na hospodársku krízu v roku 2008, na rusko-ukrajinský konflikt… Spomeňte si na brexit (2020). Odchod Británie z Európskej únie (nie však z Európy, keďže Európa je ďaleko komplexnejší, protirečivejší a pestrofarebnejší fenomén než veľkopodnikateľské zoskupenie fungujúce pod značkou EÚ) otriasol celou západnou civilizáciou. Aspoň sa nikto nenudil.
Na brexite je zaujímavé pozadie. Masa ľudí sa rozhodne, že už nechce byť súčasťou únie. Masa však politike veľmi nerozumie. Potrebná je osveta. Čiže propagandistická masáž mozgov. Zahrajme sa na stúpencov konšpiračných teórií a pripusťme, že odtrhnutie Británie od Európskej únie bolo riadené zvonka. Napríklad z Ruska. Alebo zo Spojených štátov. Predpokladajme ďalej, že v oboch prípadoch stáli v pozadí oligarchovia a ich firmy, ktoré financujú „inštitúcie“ zamerané na zber a cielenú distribúciu informácií. Možné je aj to, že odtrhnutie Británie od únie bolo výsledkom spolupráce ruských i amerických síl. Cieľom bolo oslabiť politickú a hospodársku elitu Európy.
Trumpove prekáračky so Zelenským sú len kúzelníckym predstavením pre masy. Trumpov záujem o na ukrajinské nerasty je zasa neveľmi maskovaný odkaz únii, že ak by niekedy v budúcnosti potrebovala podporu USA, tak to nebude zadarmo.
Vtip je však v tom, že ani doterajšie „americké pomoci“ v rôznych končinách planéty neboli zadarmo. Iba sa podávali zabalené do patetického verbálneho obalu. Tak tie časy, čitatelia a čitateľky, sa skončili. Vlastne je to celkom pozitívne: odteraz politici a političky nebudú tárať o ľudských právach a o exporte demokracie do „zaostalých“ krajín sveta, ale rovno sa spýtajú: čo za to?
V rusko-ukrajinskom konflikte EÚ vyhlasuje, že podporuje Ukrajinu. Robí to však tak opatrne (asi pod patronátom Svätého Opatrnícia, ktorého v šesťdesiatych rokoch vymyslel spisovateľ Kornel Földvári), aby príliš nenaštvala Putina. Výsledkom je tiahly konflikt, obchodovanie zo zbraňami a razantnosť Trumpa v úlohe Herakla, ktorý prišiel do Európy vyčistiť Augiášov chliev a ktorý si je istý, že vstúpi do dejín, to jest do spoločenstva nesmrteľných vodcov.
Lenže do akých dejín chce vstúpiť, keď tie sa podľa Fukuyamu už skončili? Nuž hej, asi sa skončili a nahradila ich karikatúra dejín. Karikatúra, nad ktorou sa môžeme všetci popukať od smiechu. Ak nechceme prísť o rozum.
Názory externých prispievateľov nemusia vyjadrovať názor redakcie.