Dve nohy Orbána

Viktor Orbán sa správa, ako keby mal tri nohy a každá kráča iným smerom. Ponúka dvojaké občianstvo zahraničným Maďarom, riskuje pritom, že USA a Kanada prehodnotia bezvízový režim pre jeho obyvateľov a krajanov za Dunajom vystavuje hrozbe, že stratia štátnu príslušnosť Slovenskej republiky. Jeden zákon, dve riziká, aký má zmysel tento trojlístok?

29.05.2010 06:56
debata (28)

Orbán si vybral nešťastný spôsob nástupu k moci. So Slovenskom nemieni konzultovať, hoci mu to poradil vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny, na ktorého sa Budapešť rada obracia, keď má pocit, že rozhodnutia Bratislavy poškodzujú etnických Maďarov. Nový šéf diplomacie János Martonyi sa oháňa tým, že obišiel sedem susediacich štátov a jedine Slovensko má výhrady k dvojakému občianstvu. Má asi pravdu, ale zabudol doplniť podstatné fakty.

Slovinsko to netrápi, lebo podiel maďarskej menšiny na celom obyvateľstve je 0,4 percenta a v Chorvátsku ešte o tri stotiny percenta menej. Srbsko chce byť s Maďarskom zadobre, pretože sa túži približovať k EÚ a tobôž, keď Orbánova krajina prevezme 1. januára 2011 polročné predsedníctvo v únii.

Rumunsko drží jazyk za zubami, veď by išlo samo proti sebe – vydáva totiž svoje doklady krajanom v Moldavsku. Ukrajina sa nevzrušuje, hoci zakazuje dvojaké občianstvo, lenže je to len zdrap papiera – zákon sa ignoruje, toleruje sa, že veľa ľudí má zároveň ruskú štátnu príslušnosť.

A Rakúsko? Bolo by zaujímavé vedieť, čo sa Martonyi dozvedel od Viedne, keďže krajina pod Alpami zakazuje dvojaké občianstvo až na malé výnimky. Kto získa cudzie, automaticky stráca rakúske. Bude Maďarsko aj v tomto prípade hovoriť o diskriminácii svojej menšiny v Rakúsku, keďže považuje čerstvú slovenskú novelu za odsúdeniahodnú?

Priznajme však tiež, že odpoveď NR SR zaváňa hystériou. Vrátane silných hlasov o ohrození bezpečnosti a suverenity štátu. Keby niekto písal scenár k tragikomédii, vtipná vsuvka by mohla vyzerať tak, že Slovensko požiada NATO o využitie článku 4 Severoatlantickej zmluvy. V ňom sa píše, že strany budú vzájomne konzultovať vždy, kedykoľvek bude podľa názoru jednej z nich ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť jednej zo strán.

Koniec žartovaniu. Jediné, čo je na Orbánovom zákone dobré, je to, že do života vstúpi od 1. januára 2011. Dovtedy je dosť času, aby sa postavil na dve nohy. Aby pochopil alebo jasne vyvrátil obavy Slovenska. Nemá predsa zmysel robiť z príslušníkov maďarskej menšiny rukojemníkov nostalgie za Uhorskom, keďže žijú v zjednotenej Európe.

28 debata chyba