VÚC vo vzduchoprázdne

V čisto oficiálnej rovine platí, že Smer zopakoval svoje víťazstvo vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov spred štyroch rokov.

10.11.2013 12:09
debata (4)

Traja jeho kandidáti na županov získali nadpolovičnú väčšinu hlasov už v prvom kole, v štyroch ďalších krajoch, s výnimkou Bratislavy, majú kandidáti Smeru jasne našliapnuté na víťazstvo v druhom kole. Politická mapa Slovenska sa podľa všetkého nebude musieť prekresľovať. Sú tu však aj iné signály.

Ani dvanásť rokov existencie VÚC nepresvedčilo ľudí o ich význame a dôležitosti. A nie je to iba problém toho, že ľudia sa s vyššími územnými celkami „ešte nezžili“, ako mieni minister vnútra. Nemôže to byť ani jednoznačne problém slabej ponuky kandidátov, z ktorej si vraj voliči nemôžu vybrať.

Extrémne nízka účasť voličov svedčí jednoducho o tom, že VÚC visia kdesi vo vzduchoprázdne medzi „veľkou politikou“ – Národnou radou a vládou na jednej strane a obecnými zastupiteľstvami na strane druhej. V parlamentných i obecných voľbách býva účasť voličov oveľa vyššia, a pritom v nich kandidujú tie isté politické strany a veľmi podobné súbory kandidátov ako vo voľbách do VÚC. Fenomén extrémistov, ktorí sa dostávajú do krajských parlamentov a momentálne v prípade Banskobystrického kraja dokonca atakujú post župana, súvisí práve s nízkou účasťou voličov. Katastrofálne nízka účasť umožňuje politickému extrému dostávať sa z okraja scény do jej hlavného prúdu preto, lebo extrémisti mávajú svojich voličov disciplinovaných. To je veľmi nebezpečný trend.

Vráťme sa ešte späť do oficiálnej roviny. V Smere by mali jasne vyhodnotiť, že „starí bardi“, ktorí v minulých voľbách prevalcovali svojich oponentov už v prvom kole (napríklad Košice, Nitra…), tentoraz musia bojovať v kole druhom. Ak ich bude Smer podporovať aj v ďalších voľbách, o kraje môže prísť. Žiadni veční župani sa na Slovensku nekonajú.

V pravici by mali zasa konečne uznať, že výrazné postavy typu Ľudovít Kaník či Ivan Uhliarik môžu byť pre voličov výrazné aj v negatívnom zmysle. Títo kandidáti prepadli práve preto, lebo sú ľuďom známi a známa je história ich činov v časoch, keď sa pohybovali vo „veľkej“ parlamentnej či dokonca vládnej politike.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #VÚC #voľby do VÚC