Zákon mlčania

Korupcia v zdravotníctve? Klasický príbeh. Všetci o nej hovoria ako o samozrejmosti. V anonymných anketách sa hrdinsky priznávajú, že dali lekárovi úplatok, či dokonca, že si lekár úplatok od nich sám vyžiadal. Zároveň kolujú chýry o podplácaní lekárov farmaceutickými firmami. Keď však príde na lámanie chleba, väčšina čuší ako zarezaná.

03.01.2014 22:00
debata (5)

Ak by sa mala miera korupcie v našom zdravotníctve merať podľa počtu obvinených, potom by naše zdravotníctvo bolo oázou čestných a skromných ľudomilov. Za posledných šesť rokov polícia obvinila z korupcie 173 osôb…

Takýto stav môže mať iba jeden dôsledok. Vždy, keď lekári a zdravotníci upozornia na zlý stav v rezorte, na svoje platy či na svoje neúnosné pracovné pomery, protistrana má v podobe chýrov o korupcii v zdravotníctve arzenál propagandistických zbraní. Lekári vraj v skutočnosti zarábajú oveľa viac, ako by sa zdalo z ich tabuľkových platov, pracujú v skutočnosti oveľa menej – a preto môžu mať niektorí z nich aj zo tri úväzky naraz – navyše ich podplácajú farmaceutické firmy a aj pacienti a tak ďalej.

Lenže naše zdravotníctvo je naozaj v zlom stave, nemocnice sa zadlžujú, lekári bývajú často preťažení a vzhľadom na vykonávanú prácu podhodnotení. Nijaké chýry o úplatkoch na tom nič nezmenia. Ak sa má zmeniť situácia na jednom konci reťazca, musí sa zmeniť aj na druhom konci: veľká časť „klasickej“ korupcie v našom zdravotníctve (úplatky pacientov lekárom) súvisí s jeho nedostatkami.

Keď od vás úplatok prijme oficiál na nejakom úrade za úkon, ktorý mu normálne zaberie dve kliknutia do počítača, je to nepochybne číra drzosť a nehanebnosť. Je však ťažšie dokázať chirurgovi, že s vašou operáciou môže aj bez úplatku začať hneď zajtra, a nie o dva roky, ako to stanovuje poradovník – pretože on po celé tie dva roky bude beztak denne operovať tých, čo sú v poradovníku pred vami. Úplatok je nemorálny tak či tak, akurát ústredným problémom je tu vôbec existencia nejakého poradovníka.

Dokiaľ budú nemocnice v zlom stave, dokiaľ sa bude na triviálne úkony čakávať v poradovníkoch ako kedysi na nové škodovky, dokiaľ bude úspešný zákrok podmienený nejakým väčším ako bežným úsilím ošetrujúcich lekárov a sestier, dovtedy sotva vymiznú úplatky (alebo následné „všimné“) za veci, ktoré by mali byť celkom normálne. Boli by normálne, keby zdravotníctvo fungovalo tak, ako má.

Tieto slová nemajú byť obhajobou tých nehodných lekárov, ktorí bezostyšne zneužívajú náš prirodzený strach zoči-voči chorobe či úrazu na nemorálne a aj protizákonné obohatenie sa. Sú však vysvetlením toho, prečo medzi pacientmi a lekármi na Slovensku panuje zákon mlčania o úplatkoch.

V anketách, akou bol prieskum Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku, priznávame, ako sa veci v zdravotníctve odchyľujú od toho, čo by malo byť. V ordináciách však čelíme tomu, čo naozaj je. A to, čo naozaj je, nie je dobré. Pre nás, ani pre zdravotníkov.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #zdravotníctvo #úplatky #lekári