Voľby ako zámienka

Vedecká fantastika v priamom prenose? Alebo fraška, ktorú sa nijako veľmi nesnažia zakryť ani samotní jej organizátori? Voľby na území separatistického Donbasu neberie vážne nikto okrem Ruska. Aj pre Vladimira Putina je to len prostriedok, ako udržiavať ruskú kartu v hre napriek doterajším dohodám a vyhláseniam.

02.11.2014 22:00
Ukrajina, voľby, separatisti Foto: ,
Proruskí separatisti zorganizovali na východe Ukrajiny voľby, uznáva ich jedine Moskva.
debata (81)

V Donecku dnes zostalo možno desať percent niekdajších obyvateľov mesta. Ak by sme si aj odmysleli (neodmysliteľný) fakt, že v oblasti sa stále bojuje, do úvahy musíme zobrať už len to, že región má obrovské problémy s teplom, elektrinou či s vodou.

Obyvatelia regiónu však v „slobodných a férových“ voľbách, ktoré zorganizovali separatisti, mohli voliť cez internet, čo je niečo, na čo sa vzhľadom na bezpečnostné riziká zatiaľ neodhodlalo veľa štátov, ktoré sú mnohonásobne vyspelejšie ako Ukrajina, aj keby sa v nej nebojovalo. Mimochodom, ako v súvislosti s týmito „voľbami“ upozornila aj ruská tlač, v samotnom Rusku príslušné autority odhadujú, že voľby cez internet sú hudbou budúcnosti vzdialenej minimálne dvadsať rokov.

Voliči v Donecku a Luhansku mohli posielať svoje hlasy i obyčajnou poštou. Voliť mohli aj ľudia zhromaždení v troch utečeneckých táboroch na území Ruska. O hlasy tých státisícov utečencov, ktorí z oblasti odišli do iných častí Ukrajiny, separatisti záujem nemajú. Podľa niektorých správ mohli voliť dokonca aj šestnásťroční, vraj preto, lebo tam ľudia dospievajú skôr ako inde…

V takejto situácii môže o férových a demokratických voľbách rozprávať iba ten, kto má s Donbasom svoje vlastné úmysly. Kremeľ niekoľkokrát explicitne vylúčil možnosť, že by sa usiloval o odtrhnutie Donbasu od Ukrajiny a o jeho pričlenenie k Rusku. Putin tvrdí, že podporuje iba právo samotných tamojších obyvateľov rozhodovať o svojej budúcnosti.

To znie férovo a demokraticky. Až kým si neuvedomíme, že včera mohla o svojej budúcnosti rozhodovať prinajlepšom iba jedna časť obyvateľov Donbasu. Aj tá o nej rozhodovala so zvukovou kulisou delostrelectva a s tým, že kandidačné listiny, volebné programy a volebnú kampaň už niekoľko mesiacov zaobstarávajú muži s kalašnikovmi. Nehovoriac o tom, že vo voľbách akosi chýbala možnosť rozhodnúť sa pre mier s Kyjevom a zotrvanie v Ukrajine. Ak mieni Putin tvrdiť, že toto bolo férové a demokratické, potom „jeho“ Rusom naozaj niet čo závidieť.

Bez ohľadu na to, čo si kto myslí o dnešnom Kyjeve, „voľby“ v Donbase mali iba jeden cieľ: zatiahnuť tamojších ľudí hlbšie do dobrodružstva, ktoré už stálo životy najmenej 3 700 ľudí. Tie voľby nieže nikto okrem Kremľa neuznáva za regulárne – tie voľby boli jednoducho neuznateľné. Ani ich organizátori sa už o ich regulárnosť nijako nesnažili. Nemali totiž slúžiť ako zistenie politickej vôle obyvateľov Donbasu, ale ako zámienka pokračovať v nezmyselnej voj­ne.

© Autorské práva vyhradené

81 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Ukrajina #separatisti