Vážne o plyne

Plynovod Nord Stream 2 už dostal prívlastky ako plynová fraška, tragikomédia či podvod. Teraz sa rokovania o ňom konečne dostávajú do rozumnej roviny.

, 20.12.2015 16:00
debata (41)

O podvode sa začalo hovoriť, keď sa Nemecko a Rusko dohodli na ďalších dvoch vetvách plynovodu po dne Baltického mora. Obídu tak Ukrajinu či Slovensko a ušetria poplatky za tranzit plynu. Nemecko týmto krokom sleduje vlastný biznis, aj keď by sa tým zvýšila naviazanosť EÚ na energiách z Ruska. Navyše, chce ísť do projektu, ktorý by Ukrajinu nadobro ekonomicky odrovnal.

Vrcholní nemeckí politici hovoria o tom, že Nord Stream 2 je len vec biznisu. Zmluvy s Gazpromom podpísali firmy z Nemecka, Rakúska, Holandska, Francúzska a Belgicka. Proti plynovodu v piatok na summite v Bruseli protestovali ministri Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Maďarska a Rumunska. Podpora bola napokon počuť aj z Česka a už predtým z Bulharska a Grécka.

Kľúčové v piatok bolo, keď predseda Európskej rady Donald Tusk povedal, že „Nord Stream 2 nespĺňa energetické pravidlá Európskej únie a podkopal by úlohu Ukrajiny ako tranzitnej krajiny". Nemecko a ďalšie mocnosti sa musia rozhodnúť, na čom im vlastne záleží. Či na vlastných ziskoch, alebo na energetickej diverzifikácii únie, a ako to vlastne myslí s Ukrajinou. Nord Stream 2 je zatiaľ silne politický projekt, nemá nadväzujúce plynovody ani celoeurópsku ekonomickú logiku.

© Autorské práva vyhradené

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Nord Stream 2
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy