Varovný signál

Predstava, že by Donald Trump mohol byť prezidentom Spojených štátov, šokuje celý svet. Keď teraz dokonca v niekoľkých prieskumoch nad Hillary Clintonovou viedol, tak sa obavy ešte znásobili. Hoci ide iba o priebežné výsledky, je to varovný signál, ktorý naznačuje, že finiš bude veľmi tesný.

, 30.05.2016 22:00
debata (37)

„Čo sa to stalo s Amerikou?“ pýtajú sa ľudia v Európe. Ak nedokážu pochopiť, ako je možné, že tento veľkohubý populista sa stal kandidátom republikánov, mali by sa lepšie prizrieť, čo sa deje okolo nich.

Vzburu proti elitám zažíva celý starý kontinent. Populisti bodujú všade, kam len oko dovidí. V Rakúsku ušlo Hoferovi víťazstvo iba o chlp. O mesiac sa budú Briti rozhodovať, či zostanú v EÚ, alebo podľahnú euroskeptickým vábničkám.

Robotníci – tradičný elektorát ľavice – volia vo Francúzsku dávno le penovcov, a preto vôbec neprekvapuje, že sociálne skupiny, ktoré sa cítia najviac ohrozené, dajú svoj hlas Trumpovi. Ten ich získal svojím odporom voči establishmentu a Clintonová, ktorá je jeho zosobnením, je preto pre Trumpa vďačným cieľom.

Zmenila sa ešte jedna vec: Napriek tomu, že Trump je vnímaný ako antisystémový prvok na politickej scéne, s jeho nomináciou sa stranícke elity pomaly zmierujú. Republikáni sa tak dostali do vlastnej pasce.

Ak by Trump voľby prehral, bolo by to tretie funkčné obdobie, čo by boli odstavení od moci. No ak by vyhral, hrozí im niečo ešte horšie. Mohol by to byť začiatok konca straníckeho systému v Amerike, ako sme ho doteraz poznali, a poľahky sa môže stať, že strana Abrahama Lincolna by bola minulosťou.

Istou nádejou je to, že aj on, ktorý reprezentuje odpor voči establishmentu, však v novembrových voľbách bude závislý od tradičných republikánskych donorov, čo ho do istej miery môže pripraviť o imidž rebelanta.

© Autorské práva vyhradené

37 debata chyba
Viac na túto tému: #Hillary Clinton #Donald Trump #americké prezidentské voľby