Facky a ovácie

Nie, samo osebe by to žiadna veľká udalosť nebola: poslanec, ktorý svoje prejavy rád štylizuje do podoby, o akej sa domnieva, že prislúcha prejavom štátnikov, vyťal facku odpudivej osobe, ktorá je známa tým, že má najskôr o koliesko či o dve viac.

14.07.2016 12:00
debata (22)

Lenže poslanec sa touto trápnou príhodou vzápätí pochválil na sociálnej sieti, aby zožal ovácie svojich spolustraníkov a mnohých ľudí, ktorí sa hlásia do tábora „rozumných a slušných“.

Incident by normálne nestál za zmienku väčšiu, než aká býva v novinách vyhradená notickám. Každý máme svoju vlastnú predstavu o svojej dôstojnosti, a nie každý chápe, že keď opľuje naspäť zlého, otravného, a možno aj chorého jedinca, ktorý ho opľul prvý, tak tým svoju dôstojnosť nezachráni, ale naopak, skôr sa o ňu sám pripraví. A žiadna verejná funkcia mu ju naspäť neprinavráti, ak si vzápätí normálne ľudsky neprizná, že mu jednoducho ušli nervy. Čo za zmienku stojí, je teda fakt, že tento poslanec za SaS si to nielenže nepriznal, ale spravil z toho verejnú politickú manifestáciu: vidíte, takto s „nimi“ treba nakladať!

Za zmienku stoja ovácie ľudí, ktorí sú spolu s ním presvedčení, že pod „nimi“ sa myslia zásadne iba hlúpi a zlomyseľní ľudia, a že oni sami sa takýmito „nimi“, čiže ľuďmi, ktorých je správne fackovať za prejav (áno, pre nás stupídny a urážlivý), nikdy a pre nikoho stať nemôžu. Tragický omyl.

Je obrovskou chybou nášho štátu a jeho justície, že u nás v podstate nikdy žiaden vysokopostavený politik nebol z ničoho usvedčený a za nič odsúdený, nebodaj ešte aj potrestaný. V takom štáte totiž potom rovnako platí, že práve preto žiaden vysokopostavený politik ani nemôže verejne dokázať svoju bezúhonnosť. A tak sú všetci rovnako vinní či rovnako čistí ako ľalie – podľa straníckeho uhla pohľadu. Politici odstupujú zo svojich funkcií iba vtedy, keď je to výhodné, nie vtedy, keď je to potrebné. A v očiach stále sa zväčšujúcej časti verejnosti rastie predstava, že demokratická politika ako taká je špinavosť.

Táto situácia nemá bezpečnejšie dlhodobé riešenie, ako zmena a čistenie inštitúcií, ktoré majú v štáte dozerať na zákonnosť a spravodlivosť. To si však vyžaduje aspoň elementárnu verejnú dôveru a chuť hodnotiť predovšetkým návrhy zmien, až potom tých, čo sú ich autormi. A práve toto dnes podkopávajú politici, ku ktorým sa hlási aj náš poslanec, ktorý, ako vidno, vôbec nepohrdne trochou toho mrzkého populizmu, keď má slúžiť jeho vlastným cieľom.

Politika, podľa ktorej všetci, čo sa tak či onak podieľajú na vláde, sú en bloc špinavci, a každý, kto s tým nesúhlasí, je ich spolupáchateľom, nezlepší stav a fungovanie inštitúcií v štáte ani o piaď. A predstava tých, čo pomáhajú šíriť názor, že na inštitúcie sa netreba spoliehať, o tom, že keď sa raz tých inštitúcií zmocnia oni, budú mať všetko pod kontrolou: facky, nadávky i ovácie, je neskutočne hlúpa. Pretože potom raz už môže byť celkom jedno, že prvú facku dal politik nefašista provokatérovi fašistovi.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba
Viac na túto tému: #facka #strana SaS