Nielen populizmus

, 11.11.2016 22:00

Slovo populizmus má za morom trochu iné konotácie ako u nás. Keď teraz americká progresívna ľavica hromží na elity Demokratickej strany za to, že do boja s pravicovým populistom Donaldom Trumpom nepustili namiesto Hillary Clintonovej radšej ľavicového populistu senátora Bernieho Sandersa, slovo populista určite nie je myslené ako nadávka.

Je populista ten, kto omotáva ľuďom okolo úst medové motúzy sľubov, na ktoré sa potom vykašle? Alebo je populista ten, kto prejde so svojou voličskou základňou celú cestu – hoci aj do záhuby, o ktorej sám vopred vedel, že nastane?

Na k andidátku akože ľavice sa vykašľali milióny hlasov, ktoré mali byť jej. A za to Trumpov populizmus nemôže.

U nás je za populistu každý. Populista je ten, kto poriada trápne estrády k MDŽ, aby nimi chytal hlasy časti vidieckej populácie. Kto je potom ten, kto chytá veľmi podobný segment hlasov rečami proti LGBTI? A čo ten, kto namotáva časť mladých na legalizáciu marihuany a popri tom apeluje na ich ilúzie o sebe ako budúcich úspešných jedincoch, ktorí nikdy nebudú potrebovať pomoc?

Nehovoriac o utečencoch a islame, čo je karta, ktorá dnes prebíja všetko naľavo, napravo… V americkom prostredí sa pod populistom rozumie politik, ktorý skrátka viac ako iní načúva „ulici“ a jej problémom. Je Trump populista preto, lebo v kampani podnecoval rasizmus či mizogýniu? Nerobia z neho tieto veci jednoducho rasistu a mizogýna?

Populistom v americkom zmysle bol vtedy, keď sľúbil modrým golierom v niekdajších priemyselných centrách, že donúti veľké firmy prestať vyvážať prácu do lacnejšej cudziny a dávať ju opäť doma Američanom.

Bol ním vtedy, keď sľuboval Američanom, že uprace vo Washingtone a pozametá s Wall Streetom. Keď sa na tieto svoje sľuby vykašle – a už v prvé dni po svojom zvolení to dáva najavo – bude ešte populistom, alebo jednoducho klamárom?

Hillary Clintonová neprehrala preto, lebo z miliónov voličov v doteraz „modrých“ štátoch sa odrazu stali Trumpovým pôsobením rasisti, sexisti a xenofóbi. Prehrala, pretože sa nesnažila ani len predstierať, že má pre tie milióny voličov nejaký odkaz.

Iste, je pozoruhodné, keď v americkom volebnom systéme kandidát, ktorý získal viac hlasov než protistrana, prehrá voľby. Lenže Hillary síce získala o pár stotisíc hlasov viac ako Trump, zároveň však získala o milióny (!) hlasov menej ako Barack Obama v rokoch 2012 a 2008.

Medzi hlasmi pre Trumpa boli nepochybne aj hlasy rasistov, sexistov a xenofóbov. Napokon, keď ho počas kampane začal verejne chváliť Ku-klux-klan, Trump neurobil ani len to, že by sa od takejto podpory zreteľne dištancoval.

Problémom demokratov je však skôr otázka, kam sa podeli hlasy priemyselných robotníkov bojujúcich o prežitie, menšín vystrašených rasizmom a xenofóbiou, žien a mladých, ktorí nasledovali Sandersa, odmietli však už nasledovať jeho výzvu, aby volili Clintonovú.

Môžeme sa donekonečna hádať o tom, čo je a čo nie je populizmus, pointa bude inde. Popri všetkom, čo umožnilo Trumpovi vyhrať, jedno mu pripísať nemožno. Na kandidátku akože ľavice sa vykašľali milióny hlasov, ktoré mali byť jej. A za to Trumpov populizmus nemôže.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#hillary clintonová #populizmus #Donald Trump #americké prezidentské voľby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku