Horúci zemiak

Minister zdravotníctva prichádza s nápadom, ako riešiť vlečúce sa komplikácie s lekárskou službou prvej pomoci. Všetky dotknuté strany však nebudú spokojné.

29.12.2016 14:00
debata

Tomáš Drucker totiž vyšiel v ústrety iba pánom doktorom. Tí by už nemuseli zostať v ambulantnej pohotovosti celú noc, ale len do desiatej večer. A potom? Ďalej už iba „dobrovoľne“.

Ale ktože bude pracovať bez príkazu cez nočné hodiny a bez adekvátneho ohodnotenia? Navyše s perspektívou, že môže ísť ráno rovno na svoju normálnu šichtu. A tak to ťahať aj štyrikrát do mesiaca, každý týždeň. Netreba sa preto čudovať, že tieto služby zabezpečujú najmä lekári a lekárky v dôchodkovom veku. To, že to nie je med lízať, dokazuje všeobecná nechuť pôsobiť na týchto postoch v noci, hoci vtedy tam chodí podstatne menej chorých ako cez deň. Mnohí uvažujú, že vrátia svoju licenciu a definitívne odídu do penzie.

Samozrejme, každý občan má nárok na zdravotnú starostlivosť nonstop. Vybrali obetného baránka. Podľa najnovších predstáv dobrovoľníkov do lekárskej pohotovosti bude musieť vo svojom regióne zaručiť krajská samospráva. Pravda, tam si sotva dokážu reálne predstaviť, ako túto novú úlohu zrealizujú. Pri finančných suchotách v kapitole zdravotníctva.

Minister Drucker teda povyťahoval z horúcej pahreby zemiaky a tie sa ocitli v rukách županov. A v neposlednej miere aj chorých ľudí, ktorí majú tú smolu, že to na nich doľahne práve pod rúškom noci. Riešenie sa ponúka zase to isté: dostatok peňazí. Lenže kde ich nájdu?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lekárska pohotovosť