Vypraté mäso

, 27.03.2017 22:00

Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Neprejde azda rok, aby sa neprevalil nejaký veľký potravinový škandál: raz sú to poľské potraviny solené priemyselnou soľou, inokedy konské mäso predávané ako drahšia hovädzina či najnovšie brazílske pokazené mäso „vypraté“ v chemikáliách.

Človek sa potom pýta, načo sú všetky tie zákony, keď mu na stole pristane takýto odpad? Ono je to v princípe tak ako so staničnými reštauráciami. Keďže zákazníci v nich sa neprestajne menia, majitelia sa nemusia snažiť získať si „štamgastov“, a tak v nich len ťažko budete čakať kvalitu.

Podobne je to aj s globalizovaným obchodom – niektorí producenti a obchodníci jednoducho skúšajú, čo všetko im prejde. A keďže spotrebiteľ je anonymný, kdesi na opačnom konci sveta – necítia ani žiadne zábrany, keď ho podvádzajú. Zisk zjavne prevyšuje potenciálne riziko, inak by to nerobili.

Riešene je prosté – kupovať výrobky od lokálnych producentov. Ľahko sa povie, no ťažšie urobí. Vďaka nezvládnutej transformácii sme si takmer zlikvidovali vlastný agrosektor, a tak dnes každé druhé kura na našom tanieri je zahraničné. Pri bravčovine je tento pomer ešte nepriaznivejší – až 60 % produkcie má inú značku ako SK, o hovädzine nehovoriac…

V situácii, keď sú na európskom i celosvetovom trhu obrovské prebytky potravín, sa potravinársky priemysel buduje nanovo len veľmi ťažko. Ak sa však chceme vyhnúť mäsu „marinovanému“ v kyseline, tak inej cesty niet.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#mäso #EÚ #brazílske mäso #Brazília
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk