SNS sa zahráva s ohňom

Kotlebova strana je hrozbou pre našu demokraciu.

28.07.2017 22:00
debata

Potvrdzuje to aj aktuálna správa, podľa ktorej sa predseda ĽS NS dopustil trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd. Hoci po vstupe do parlamentu sa kotlebovci usilovala prezentovať umiernene, tým, že rodine s hendikepovaným dieťaťom odovzdali šek so skrytou nacistickou symbolikou, ukázali svoju pravú tvár.

Skôr než však súd vynesie rozsudok nad „vodcom“ ĽS NS a Najvyšší súd rozhodne o rozpustení tejto strany, hrozí, že úspech Mariána Kotlebu v župných voľbách napodobní jeho stranícky kolega Milan Uhrík v Nitrianskom kra­ji.

Paradoxom demokracie je to, že voľby môžu vyniesť k moci strany, ktoré predstavujú hrozbu pre demokraciu. Tie zväčša spočiatku, keď sú v opozícii, bojujú proti „prehnitému systému“, čím si získajú priaznivcov. Keď sa však dostanú k moci, nasleduje demontáž demokracie – postupne odoberajú všetkým politické a občianske práva.

Ak by Uhrík získal Nitriansky kraj, ĽS NS by to posilnilo (nielen) finančne a mohla by ďalej budovať svoje regionálne štruktúry. Úspech v krajských voľbách by strane pomohol neskôr vo „veľkých“ voľbách, ako to bolo v r. 2016, a strana by sa definitívne zabetónovala v parlamente.

Ak sa koaličné strany dohodnú na spoločnom kandidátovi – postavia spoločnú hrádzu extrémizmu, čo môže mať obrovský vplyv na ďalší politický vývoj na Slovensku.

Predstava, že po Národnej rade by sa o tri roky mohli premávať dva – tri tucty Kotlebových holohlavcov, by mala byť dostatočnou výstrahou pre všetkých demokratov. Preto je doležité, aby sa nezopakovali chyby z r. 2013. Ide o veľa.

Jednokolová voľba do VÚC môže byť dvojsečná zbraň – na jednej strane iste pomôže županom v tradičných baštách Smeru, ako je Žilinský, Prešovský či Košický kraj, no môže spôsobiť obrovské škody nielen v Banskobystrickom, ale aj v Nitrianskskom kraji. Pár desiatok tisíc hlasov a kotlebovci budú sláviť úspech.

Stačí, ak ostatné strany pôjdu do volieb roztrieštené a vládnym stranám sa nepodarí dohodnúť na spoločnom kandidátovi. Z tohto hľadiska sa SNS zahráva s ohňom a ľahko sa môže stať, že Danko bude druhým Kaníkom.

Aj keď po zmene volebného systému na jednokolový sa šance na víťazstvo maďarského kandidáta o niečo zvýšili, čísla nepustia. 30 % Maďarov v Nitrianskom kraji na víťazstvo maďarského kandidáta nestačí. Je preto pravdepodobné, že aspoň Most – Híd bude mať rozum.

Každý materiál podlieha únave. Belica, ktorý šéfuje Nitrianskemu kraju od r. 2001, má však doteraz neuveriteľnú bilanciu: pred štyrmi rokmi jasne porazil kandidáta pravice Tomáša Galbavého, predtým Jána Grešša a v r. 2001 kandidáta SMK Miklósa Fehéra.

Ak sa koaličné strany dohodnú na spoločnom kandidátovi – postavia spoločnú hrádzu extrémizmu, čo môže mať obrovský vplyv na ďalší politický vývoj na Slovensku. Je niečo úplne iné, ak medzi sebou súperí pravica s ľavicou a ak sa politické zápolenie zredukuje na súboj štandardných strán a extrémistov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Marian Kotleba #ĽSNS #Andrej Danko