Opantaní peniazmi

Peniaze opantali ľudstvo natoľko, že sme každý deň svedkami veľkých absurdností. Pri naháňaní za peniazmi si mnohí neuvedomia, ako žijú a kam to vedie. Na ilustráciu pár príkladov. Nobelova cena za ekonómiu bola udelená za lepšie pochopenie psychológie a ekonomiky. Teda za nápad, ako ešte lepšie ľudí presvedčiť, aby určite kúpili to, čo chce niekto predať. Fáza výroby už dávno ustúpila marketingu a tak sa to ešte podporuje cenami pre tých, čo podporujú konzum...

11.10.2017 09:00
debata (7)

Ďalšia absurdná správa z pondelka je, že Európska centrálna banka zistila, že ak by zdvihla úroky o dva percentuálne body, zvýšilo by to čisté úrokové výnosy bánk v tomto roku o 4,1 percenta a v budúcom roku o 10,5 percenta. Takéto modely vraj banky majú. Banky majú zjavne svoje vlastné bulharské metre. To sa už naozaj nenájde nikto, kto by ich tvrdo zreguloval? Dobre vedieť pre ľudí, čo si teraz nabrali hypotéky na vlastné bývanie. Kto sa zase nabalí, keď sa doba lacných peňazí skončí…

Absurdné je aj to, že 44 percent z nákladov firiem na prácu ide vo forme daní a odvodov štátu. Ak by šlo o boháčov s tučnými bankovými účtami, ktorí sa prevážajú lietadlom, tak takáto daňová sadzba by bola v poriadku. Lenže v skutočnosti boháči dane neplatia…

Absurdnosť je striedaná zdravým rozumom aspoň po prečítaní rozhovoru v utorkovej Pravde s rektorom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Vďaka tejto inštitúcii sú na Slovensku aspoň niektoré veľmi kvalitné potraviny, čo má podstatne väčší zmysel ako celospoločenská honba za peniazmi.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #firmy #Európska centrálna banka #úroky #Nobelova cena za ekonómiu