Stopa peňazí

, 02.11.2017 22:00

Množiace sa výkričníky, otázniky a verzálky v tweetoch Donalda Trumpa sú neklamným znamením: nie blížiaceho sa prvého výročia jeho volebného víťazstva, ale blížiacich sa nepríjemností.

Vyšetrovanie podielu Trumpovej prezidentskej kampane na snahe Ruska ovplyvniť americké voľby nesie prvé ovocie.

Vyšetrovatelia, vedení bývalým šéfom FBI Robertom Muellerom, minulý piatok oznámili, že v pondelok padnú prvé obvinenia a v éteri i vo virtuálnom priestore sa strhla búrka. Celý víkend mali Trump a jeho propagandistické kanály na to, aby uhádli, kto bude medzi prvými obvinenými, a na to, aby vytvorili nejakú vlastnú verziu, ktorou budú obvineniam vzdorovať.

Biely dom, FoxNews a zopár verných republikánov dokázali však vyprodukovať iba výkriky o „kriváckej Hillary“ a jej dohode z roku 2010 s Rusmi o uráne. Akurát, že dohodu, v rámci ktorej ruská firma Rosatom získala väčšinový podiel v kanadskej firme, ktorá vlastní uránové bane aj v USA, schvaľovalo niekoľko amerických agentúr, než sa dostala na stôl Hillary Clintonovej. A v každom prípade platí, že to nijako nemôže očistiť Donalda Trumpa a jeho ľudí, pretože to s nimi jednoducho nemá nič spoločné.

Ak sa Trump s Rusmi zaplietol, nebolo to kvôli politike. Išlo o peniaze.

Keď potom v pondelok vyšli obvinenia bývalého šéfa Trumpovej kampane Paula Manaforta a jeho spoločníka Ricka Gatesa, detinské výkriky z Bieleho domu o Clintonovej vystriedali výdychy úľavy: ide „len" o dlhoročné prepieranie peňazí a s voľbami to nemá nič spoločné… Trump víťazoslávne tweetoval o tom, že neexistujú dôkazy o spolupráci s Rusmi – k čomu sa neskôr, neveľmi diplomaticky, pridal ruský šéf diplomacie Lavrov.

Lenže Mueller nie je nováčik a z jeho tímu neunikajú informácie ako Trumpovi z Bieleho domu. Po obvineniach Manaforta a Gatesa prišlo šokujúce oznámenie, že bývalý zahraničnopolitický poradca Trumpovej kampane George Papadopoulos už začiatkom októbra priznal FBI vinu za to, že klamal o svojich kontaktoch s Rusmi. Papadopoulos, ktorého Trump v marci 2016 označil za „vynikajúceho chlapíka“, nielenže bol počas volebnej kampane v kontakte s predstaviteľmi Ruska, ale aj ako prvý dostal od nich ponuku na dodávku kompromitujúcich informácií o Trumpovej súperke Hillary Clintonovej a v Moskve sa pokúšal vybaviť pre Trumpa stretnutie s Vladimirom Putinom.

Na porade, na ktorej bol aj Trump, schôdzku s Putinom vtedy zavrhol ako nevhodnú pred voľbami iný poradca: dnešný minister spravodlivosti Jeff Sessions. Na jednej strane Sessions ukázal dobrý úsudok, na druhej strane je odhalenie pre neho ďalšou pohromou. On sám totiž medzitým pod prísahou vypovedal, že o žiadnych kontaktoch členov Trumpovho tímu s Rusmi nevedel… Nič z toho však nie je pre Trumpa rozhodujúce. Rozhodujúci je spôsob práce Muellera a jeho ľudí: prvé obvinenia jasne ukázali, že vyšetrovatelia idú po stope peňazí. Ak sa Trump s Rusmi zaplietol, nebolo to kvôli politike – kvôli politike sa predsa ani nestal prezidentom USA. Išlo o peniaze, a stopa peňazí je kľúčom k predčasnému koncu jedného neslávneho prezidenta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#USA #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Jesona 7

Kytica Jesona 7

39,99
Sweet ružové ľalie

Sweet ružové ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk