V bode zlomu

, 12.11.2017 20:00

Matica slovenská má nového predsedu. Najmladšieho vo svojej histórii.

Na Valnom zhromaždení za Mariána Gešpera zdvihlo ruky viac ako dve tretiny delegátov. Súčasne s voľbou Výboru MS to vypovedá o nástupe mladej generácie. Z tohto pohľadu to vyzerá sľubne, lebo s riadením Matice to išlo dolu vodou. Napriek vynaloženému úsiliu takmer piatich stovák miestnych odborov.

Po nástupe bývalého viceguvernéra Národnej banky Mariána Tkáča na čelo tejto inštitúcie pred siedmimi rokmi viacerí dúfali, že vyčistí Augiášov chliev po svojom predchodcovi. Išlo najmä o bašovanie s majetkom Matice, ale aj o neoľudácke tendencie. Očakávania sa nesplnili.

Nedávno na sociálnej sieti v súvislosti s výročím pripojenia petržalského predmostia k Bratislave šokovala argumentácia Tkáčovho tajomníka Petra Mulíka (získal najvyššie ocenenie historického odboru MS za zásluhy o poznanie dejín). Tvrdil, že Slováci nemali roku 1918 nárok na Bratislavu a Košice, pripadli im iba vďaka údajnej Benešovej „nenažranosti“. Bolo to na úrovni webových stránok Jobbiku a iných šovinistických hnutí v Maďarsku.

Ak Marián Gešper, ktorý dosiaľ zastával post podpredsedu MS, hovorí pochvalne o doterajších aktivitách jej odborného zázemia, hádam tým nemyslel takéto zvrátené „vedecké poznania“. Na Slovensku pracuje mnoho združení pre občanov užitočnejšie ako Matica, hoci nie sú priamo napojené na štátny rozpočet. Matičná omladina dostala po zdiskreditovaných náčelníkoch poslednú šancu napraviť reputáciu svojej organizácie. Zo zásluh z predchádzajúcich storočí sa nedá žiť na úkor daňových poplatníkov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Matica slovenská
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Jesona 7

Kytica Jesona 7

39,99
Sweet ružové ľalie

Sweet ružové ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk