Zlá správa pre národné parky

, 01.12.2017 22:00

Sotva niekde vo svete ruka v ruke vychádzajú rezorty, ktoré majú na starosti ochranu prírody a lesné hospodárstvo. Ideálne riešenia v ich chápaní bývajú neraz diametrálne odlišné, no dlhodobé spory medzi slovenskými ministerstvami životného prostredia a pôdohospodárstva prekračujú únosnú mieru.

Osobitne pokiaľ ide o budúcnosť národných parkov. Koľké roky sa napríklad hovorí o zonácii vo Vysokých Tatrách, ale vinou tvrdohlavých postojov sa veci nepohýnajú dopredu. Na jednej strane maximalistické požiadavky ekológov, na druhej agresívne požiadavky developerov a „drevárov“.

Najnovšie sa oba rezorty otvorene pustili do seba, akoby Gabriela Matečná a László Sólymos neboli z tej istej koaličnej vlády. Pritom nedávno sľubovali, že vypracujú spoločné Národné memorandum o lesoch. Envirorezort predložil svoj návrh, agrorezort zareagoval až po dvoch mesiacoch.

Ale namiesto toho, aby sa konečne rozbehla odborná diskusia, médiám predstavil akési trucmemorandum. Hlavný pilier jeho argumentov – pre zachovanie lesov je vhodné pokračovať v doterajšej starostlivosti a spôsobe hospodárenia – je rovnako „duchaplný“ ako tvrdenie Donalda Trumpa, že svetu nehrozí ekologická kríza, a preto nič netreba meniť na súčasnej exploatácii prírodných zdrojov.

Podľa analýzy medzinárodného Inštitútu environmentálnej politiky na základe satelitných záberov Slovensko v rokoch 2000 – 2016 stratilo sedem percent lesného porastu, pričom v národných parkoch 12,2 a v Tatrách až 29,9 percenta!

Iste, spôsobili to i prírodné kalamity, no pri doterajších trendoch zmeny klímy treba byť oveľa ostražitejší a rozumnejší. Tým viac, že si na tie najcennejšie územia brúsia zuby kadejaké zlomocné loby. A keby si ich len brúsili. Stačí sa prejsť po mesačnej krajine v Jasnej.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ťažba dreva #národné parky #lesy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box čierna kocka "L" červené ruže

Flower box čierna kocka "L" červené ruže

33,99
Elite červené ruže

Elite červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk