Neobjavujme objavené

To, že v demokracii by mal byť akýkoľvek inšpekčný orgán nezávislý od šéfov tých, čo kontroluje, je jasné ako facka. Tým skôr, ak ide o takú verejnosťou ostro sledovanú oblasť, ako je činnosť policajtov. Na Slovensku, no nielen tam, to však zatiaľ neplatí.

28.12.2017 14:00
debata (3)

Strane Most-Híd a osobne jej podpredsedníčke, ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej, sa podarilo presadiť do vládneho programu, že sa posilní nezávislá kontrola ozbrojených zborov. Odborné rokovania medzi rezortmi spravodlivosti, vnútra a Generálnou prokuratúrou na túto tému prebiehajú už pol druha roka, no dosiaľ s nepatrnými výsledkami.

Kameňom úrazu sa ukazuje postoj podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka, ktorému je sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR výlučne podriadená. Cítiť za tým i nevyjasnenú kauzu Ladislava Bašternáka.

Opozícia postup vyšetrovateľov tohto prípadu vytrvalo kritizuje a pre údajné kontakty s týmto podnikateľom opakovane navrhuje v parlamente odvolanie ministra vnútra. To pochopiteľne nepridáva politickej stabilite v krajine ani bezchybnému chodu v Kaliňákovom rezorte.

Optimálne by nebolo vytvorenie zvláštneho útvaru na prokuratúre, ktorá ako dozorujúci orgán spolupracuje s vyšetrovateľmi, a tak by zase dohliadala aj sama seba, ale osobitnej kontrolnej inštitúcie. Určite by sa mali podrobnejšie analyzovať jednotlivé varianty riešenia tejto problematiky v ostatných členských štátoch Európskej únie a neobjavovať už inde dávno úspešne zabehnuté metódy.

Funkčný model policajnej inšpekcie je potrebný. Na ňom by sa čím skôr mala dohodnúť vládna koalícia. Vyhrážky Žitňanskej, že by sa mohol zriadiť prostredníctvom poslaneckej iniciatívy, neveští nič dobré. Veď sme na Slovensku.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #obrana #Robert Kaliňák #Lucia Žitňanská