Z vôle národa

, 06.02.2018 14:00

Ťažko, preťažko sa lúčia naši ústavní činitelia s funkčnými požitkami, z ktorých viaceré pretrvávajú nielen z obdobia socializmu, ale aj c. a k. monarchie. Napríklad bezplatná doprava. Pred novembrom 1989 však bola iná situácia. Radoví poslanci nedostávali platy, iba diéty počas krátkych rokovaní zákonodarných zborov. Vtedy sa premiestňovať z jedného konca dlhej republiky na druhý po kadejakých hradských nebolo práve najpríjemnejšie. Vlaky predsa len ponúkali väčšie pohodlie.

Dnes už máme na Slovensku akú-takú diaľničnú sieť. Navyše väčšina zákonodarcov vlastní aspoň jedno moderné auto v garáži. Keď sa menia pomery, tak by sa mali meniť aj pohnútky, prinajmenšom etické, ako, a najmä za čie peniaze by mali využívať verejnú dopravu. Ak sa slušne platený poslanec stavia do situácie študenta či dôchodcu a zadarmo vysedáva v železničnom kupé prvej triedy, tak je to naozaj trápne.

Nejde iba o nich. Kedysi sme mali cisára s jeho dvoranmi, potom prvorepublikových prezidentov a tých ostatných s vedúcimi kancelárií, premiérov a ministrov… A teraz máme popri nich aj uznesenie číslo č. 411, ktoré na sklonku svojej existencie v máji 2006 prijala druhá Dzurindova vláda a nik ho dosiaľ nezrušil. Podľa neho desať „najvyšších“ môže využívať štátnu letku bez úhrady prevádzkových nákladov. A bez toho, aby sa bližšie špecifikovalo, či ide o služobné, alebo súkromné cesty. Veľa by o tom vedel hovoriť súčasný prezident.

Ak nie sú predstavitelia z vôle národa zvolení naučení takúto záležitosť riešiť v súlade s morálnymi zásadami, mali by sme im k tomu dopomôcť. Prijatím nového zákona, ktorý by jednoznačne stanovoval, kedy a načo si môžu nárokovať aj takéto požitky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#lety do Popradu #Andrej Kiska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk