Bolestivý kompromis

, 07.02.2018 22:00

Tento týždeň zažilo Nemecko dva zlomové okamihy. V pondelok si najprv pripomenulo zaujímavé jubileum – od 9. novembra 1989, keď padol Berlínsky múr, ubehlo 10 316 dní, čo je o jeden deň viac ako táto stavba rozdeľujúca hlavné mesto Spolkovej republiky stála.

A po strede môžu mať Nemci ďalší dôvod na radosť: na obzore sa črtá (staro)nová vláda. Na tamojšie pomery to síce trvalo podstatne dlhšie, ako býva zvykom, no oproti takému Belgicku, kde vládu zostavovali rekordných 541 dní, je to stále v „norme“.

Pri vyjednávaní o veľkej koalícii sa opäť potvrdilo, že dokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Sociálni demokrati si po skúsenostiach z minulosti jasne uvedomovali, do akého veľkého rizika idú, a preto sa rozhodli nepredať kožu lacno.

Zdá sa, že táto taktika im vyšla, lebo z rokovaní vyšli ako víťazi. Okrem ministerstva zahraničných vecí, ktoré už tradične prináleží menšiemu koaličnému partnerovi, získali navyše ministerstvo financií, čo sa považuje za ich jednoznačný triumf. Wolfganga Schäubleho (CDU) v kresle financmajstra tak po ôsmich rokoch vystrieda hamburský primátor Olaf Scholz. Otázne je, či sa to prejaví aj v prístupe Nemecka k potrebným reformám v eurozóne. Schäuble nielenže odmietal čo i len diskutovať o vytvorení spoločných európskych dlhopisov, ktoré by pomohli krajinám s vysokým dlhom, no nebol ochotný odpísať ani časť gréckeho dlhu, ktorý pre Atény predstavuje obrovské bremeno.

Nemeckí sociálni demokrati musia v novej vláde uspieť. V opačnom prípade ich čaká politická smrť.

Bývalý šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel (SPD), prišiel pred časom s veľmi ústretovým návrhom voči Macronovým plánom. Ten predpokladal vytvorenie vlastného rozpočtu a post ministra financií eurozóny. Bude preto zaujímavé sledovať, či sa teraz Scholz bude usilovať o kompromis a naozaj dôjde k posilneniu štruktúr eurozóny, alebo bude pokračovať v šľapajach svojho konzervatívneho predchodcu.

Treba však povedať, že sociálni demokrati to mali tentoraz o niečo ľahšie ako pred štyrmi rokmi. A je dosť možné, že to bola súčasť ich premyslenej taktiky: nevstúpiť hneď po voľbách do koalície a „lacno“ sa nepredať, ale vyčkať a licitovať.

Po stroskotaní rokovaní CDU s liberálnou FDP a Zelenými Angele Merkelovej veľa možností na vytvorenie novej vlády nezostávalo. Keďže menšinový kabinet odmietala, tak mala iba jednu možnosť: vytvorenie veľkej koalície. Sociálni demokrati si preto mohli klásť podmienky a kancelárku pritlačili k stene. Tak možno čítať aj jej vyjadrenie, že „úspech závisí od bolestivých kompromisov".

Bolestivý kompromis však s najväčšou pravdepodobnosťou napokon povedie k stabilnej vláde. Problém je však inde. Do budúcnosti sa volič môže pýtať, načo sa vlastne má unúvať k volebnej urne, keď napokon tak či tak dostane veľkú koalíciu. Zdanlivá bezalternatívosť bude voda na mlyn pre AfD. Aj preto musia sociálni demokrati v tejto vláde uspieť. V opačnom prípade ich čaká politická smrť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zostavovanie koalície #veľká koalícia #SPD #Nemecko #CDU/CSU
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk