Cudzinci?

, 09.02.2018 09:00

„Chceme skončiť tento nezmysel - vyplácať rodinné prídavky v plnej výške deťom, ktoré nikdy nežili v Rakúsku,“ vyhlasuje dlhodobo rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Už toto heslo napovedá, že jeho vládne spojenectvo s krajnou pravicou nebolo čisto vecou povolebnej aritmetiky.

Krátenie detských dávok pre ľudí, ktorí v Rakúsku „iba“ pracujú, alebo ich „indexácia“, čo je len o chlp sofistikovanejšia verzia toho istého, musí byť rajskou hudbou pre uši tých, čo veria, že na pracovníkov spoza hraníc doplácajú. Očakávaná úspora bude primalá na to, aby stála za reč, a mnoho dotknutých zostane v Rakúsku tak či onak, pretože sa im to stále vyplatí. O to však nejde. Cieľ nie je ekonomický, ale politický.

Spor s Rakúskom má preto principiálny význam. Právo na rovnaké zaobchádzanie je európskou myšlienkou, ktorú nie je možné obetovať v mene krátkodobých politických ziskov, nech by sa pritom politici kryli hocakou chytristikou o úsporách. A nejde len o Kurza. Podobné predstavy sa z času na čas hlásia o slovo všade v Európe, nás nevynímajúc.

Rodinné prídavky sa nevyplácajú deťom, ale rodičom, aby sa mohli o svoje deti lepšie starať, nech by žili hocikde. Po druhé, nie sú to milodary, ale výsledky toho, že rodičia daňami prispievajú do rozpočtu, odvodmi do sociálneho systému a svojimi nákupmi ďalej podporujú ekonomiku danej krajiny. Keď sa Kurzovi nebridia tieto peniaze od „cudzincov“, nehovoriac o ich práci, nech sa mu nebridia ani benefity, ktoré si za ne zaslúžia. Nie sme cudzinci. Sme susedia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Zahraniční Slováci #Rakúsko #prídavky na deti #práca v zahraničí
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
599
Amore červené ruže 250

Amore červené ruže 250

31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk