Omyl pána ministra

, 21.02.2018 22:00

Taliansko je už dlhší čas „chorý muž Európy“.

Zadlženosť krajiny presahuje 130% HDP a bankový sektor čelí vážnym problémom. Vo vybičovanej atmosfére sa voľby zákonite menia na preteky populistov. O tom, že situácia na Apeninskom polostrove je skutočne vážna, svedčí i rozruch, ktorý v predvolebnom boji vyvolal plánovaný presun výroby kompresorov z Turína do Spišskej Novej Vsi. Za normálnych okolností by strata 500 pracovných miest v krajine, ktorá sa hrdí členstvom v klube siedmich najrozvinutejších ekonomík sveta (otázne je, čo tam ešte Taliansko robí), bola nanajvýš predmetom diskusií v ekonomickej rubrike novín. No situácia v Taliansku má ďaleko od normálu…

V prvom rade treba zdôrazniť, že žiadny trh nefunguje dokonale, ale rôznymi dotáciami a stimulmi je „upravený“. Keď však taliansky minister priemyslu Carlo Calenda hovorí, že menšie ekonomiky vďaka finančnej podpore EÚ majú možnosť ponúkať firmám nižšie prevádzkové a pracovné náklady, tak sa mýli.

Nadnárodné firmy v snahe znížiť náklady svoju výrobu presúvajú tam, kde je lacnejšia pracovná sila. A z tohto pohľadu je Slovensko stále lacnou krajinou. Ak v Taliansku priemerná mzda predstavuje zhruba 2 500 eur a u nás necelú tisícku, pričom na východe je ešte nižšia, tak je zrejmé, prečo sa Embraco rozhodlo presunúť svoju výrobu k nám. A bude sa tak diať, dokiaľ sa slovenská priemerná mzda nepriblíži k priemeru EÚ. Žiadny minister na tom nič nezmení. Na druhej strane, s každým ďalším eurom na výplatnej páske nám hrozí, že výroba sa od nás presunie smerom na východ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Taliansko #Slovensko #mzda #EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet farebné tulipány

Sweet farebné tulipány

28,99
Sweet ružové ruže a karafiáty

Sweet ružové ruže a karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk