Putin na návšteve

, 04.04.2018 21:00

Prvá zahraničná návšteva politika po voľbách je zvyčajne vyjadrením zahraničnopolitickej orientácie tej-ktorej krajiny, respektíve potvrdením priateľských zväzkov.

Hoci ruský prezident Vladimir Putin ešte nebol oficiálne inaugurovaný, to, že si ako prvú destináciu po marcových voľbách vybral Turecko, je možné „čítať“ dvomi spôsobmi: V súčasnej situácii, keď Veľká Británia, EÚ, USA a ďalší spojenci vyhostili viac ako 140 ruských diplomatov, žiadny západný politik o stretnutie s ním nestojí, takže návšteva Ankary je do značnej miery z núdze cnosť (a nič na tom nemení ani správa, že Trump údajne pozval ruského prezidenta na schôdzku do Bieleho domu).

Na druhej strane, Rusko potrebuje spojencov. Napriek niekoľkým konfliktom v nedávnej minulosti (napríklad zostrelenie ruskej stíhačky v novembri 2015) sú momentálne vzťahy Moskvy s Ankarou nadštandardne dobré. Dôkazom toho je i frekvencia návštev Putina v Turecku. Za posledných sedem mesiacov tam zavítal už 3-krát.

Okrem toho, Putinovi vyhovuje, že jeho hostiteľom je autoritatívny vládca Recep Tayyip Erdogan, ktorý mu nebude vyhadzovať pred oči nejaké „taľafatky“ týkajúce a demokracie a ľudských práv. Naopak, ruského mocnára privítal so zatykačom na osem osôb, ktoré podľa Turecka stáli za vraždou ruského veľvyslanca v Ankare. Jednoducho povedané: rovný rovného si hľadá.

V neposlednom rade ide aj o geopolitiku. Keďže Západ ťahá v Sýrii za kratší koniec, tak sa proti existujúcemu triumvirátu USA – Izrael – Saudská Arábia, ktorý doteraz dominoval v tomto regióne, črtá nový trojspolok Rusko – Turecko – Irán, pod taktovkou Moskvy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Vladimir Putin #turecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea  ružová  na vysoko

Orchidea ružová na vysoko

45,99
Elite žlté ruže a frézie

Elite žlté ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk