Zodpovednosť

Sociálne siete sú odrazom takej doby, akú žijeme. Biznis je prvoradý a dovolené je pomaly aj to, čo je zakázané.

05.04.2018 22:00
debata

Keď na to niekto príde, tak po ospravedlnení ide všetko po starom. Na jednej strane je americký miliardár Mark Zuckerberg. Pôvodne ambiciózny a nadaný študent vytvoril sociálnu sieť a tá mu teraz prerástla cez hlavu. Lepšie povedané vládam, keďže pri Facebooku zlyhala akákoľvek regulácia. To, že v Európe teraz prichádzajú určité pravidlá, je fajn, ale malo sa tak stať už dávno a razantnejšie.

To, že sociálna sieť sleduje všetko, čo robíme a tomu prispôsobuje reklamný obsah, za ktorý si necháva platiť a zo ziskov neodvádza adekvátne dane, je jedna vec. To, že poškodzuje seriózne médiá a dáva priestor aj na škodlivé konšpiračné informácie, je ďalší bod.

Tu už smerujeme k nebezpečnému ovplyvňovaniu politiky vo svete či k akceptácii extrémizmu. To, že sa niekto veľmi ľahko na sieti neoprávnene dostal k dátam až 87 miliónov ľudí a potom to využil pri voľbe amerického prezidenta či referende o brexite, je hrozivé. Navyše, ak sociálna sieť prizná, že vlastne mohli byť zneužité údaje všetkých dvoch miliárd užívateľov.

Facebook síce prichádza s určitou nápravou, ale aj tak je zjavné, že mu nejde o ochranu ľudí, ale len o upokojenie situácie a pokračovanie čo najväčšieho biznisu. Biznis je prvoradý, aj keď dôsledky môžu byť fatálne. Zodpovednosť musia zobrať do rúk klasickí politici, kým ešte nejakí popri populistoch zostali. Ustupovať už nie je kam.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #sociálne siete