Atómová gramatika

, 02.05.2018 22:00

Pozornosť médií sa sústreďuje na konanie prezidenta USA Donalda Trumpa v súvislosti s jeho deklarovanou vôľou odstúpiť od zmluvy medzi Iránom a šiestimi mocnosťami z roku 2015.

Pozornosť médií sa sústreďuje na konanie prezidenta USA Donalda Trumpa v súvislosti s jeho deklarovanou vôľou odstúpiť od zmluvy medzi Iránom a šiestimi mocnosťami z roku 2015. Jej výsledkom bolo zmiernenie protiiránskych sankcií s tým, že Teherán obmedzí svoj jadrový program. Túto dohodu dosiaľ považujú za najlepšiu v rámci možností všetky zúčastnené strany – s výnimkou USA.

V pondelok vyrukoval na Trumpovu podporu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prezentoval dokumenty, ktoré vraj získali izraelské spravodajské služby už v januári. Mával nimi ako s dôkazom o iránskej nečestnosti; vedno s Bielym domom tvrdiac, že „Irán má silný tajný program jadrových zbraní“ a že v ňom pokračoval aj napriek dohode z roku 2015.

Všetci ostatní však reagujú skôr zdržanlivo. Britský denník Guardian to ironicky zhrnul: ako je možné, že klenoty iránskej národnej bezpečnosti neboli lepšie chránené? Museli si izraelskí agenti cestu do skladu kliesniť? Mali vnútorného špióna? Alebo stačilo vylomiť zámku? A ak je Irán taký zradca, prečo v siahodlhom dokumente o jadrovom programe nebolo nič, čo by Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu nebola zverejnila už v roku 2011?

Súhra medzi Trumpovými USA a Netanjahuovým Izraelom neprekvapuje. Lenže nebezpečenstvo a medzinárodná nedôvera sú tentoraz priveľké aj na takých suverénnych hráčov. Možno preto sa vyhlásenie Bieleho domu medzičasom v tichosti pozmenilo: „Irán mal silný tajný program jadrových zbraní.“ Všimnite si tú výmenu prítomného za minulý čas. Len taká „bezvýznamná“ gramatická drobnosť, ktorá možno onedlho nebude nikoho zaujímať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Donald Trump #iránska jadrová dohoda #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk