Zvláštna vďaka

, 03.05.2018 20:00

V Československu krátko po nežnej revolúcii platili pri návšteve múzeí a kultúrnych pamiatok dvojité ceny – nižšie pre domácich a vyššie pre cudzincov. Keď britská speváčka Siouxsie navštívila pražskú Loretu, neuniklo jej, že musela zaplatiť vyššie vstupné ako jej sprievodca. „To preto, že som žena?“ spýtala sa.

Hoci cenník vstupného je už dávno rovnaký pre všetkých, snaha pristupovať k ľudom diferencovane, aj tam, kde by mal platiť striktne princíp rovnocennosti, stále máta v hlavách niektorých politikov.

Obmedzenie prídavkov na deti občanov iných krajín EÚ pracujúcich v Rakúsku, ktorých deti však žijú v zahraničí, je ukážkový príklad takéhoto nerovného prístupu.

Desiatky tisíc žien z krajín bývalého ostbloku, ktoré pracujú v Rakúsku, si podobne ako legendárna britská speváčka môžu položiť otázku: „To preto, že sme ženy? Preto, že opúšťame svoje vlastné deti a rodiny, aby sme sa mohli starať o penzistov ďaleko v cudzine? Alebo preto, aby si nejaký nacionalistický politik mohol pred svojimi voličmi odfajknúť, že splnil svoj sľub?“

V krajine s ročným rozpočtom 78 mld. eur je 100 miliónov ušetrených na prídavkoch pre cudzincov relatívne malá suma, ide skôr o symboliku. Nová vláda chce šetriť za každú cenu a robí to na úkor tých najzraniteľnejších – cudzincov a prevažne žien.

Nuž, zvláštny prejav vďaky! Pritom, politici z FPÖ i ÖVP si musia byť vedomí, že bez týchto žien by neboli schopní postarať sa o vlastných seniorov, lebo o túto prekérnu prácu nemá v krajine pod Alpami takmer nik záujem.

Je to rovnako absurdné, ako keby si teraz niekto v Bratislave zmyslel zaviesť jedálny lístok s extra cenami pre Rakúšanov. „Lebo veď zarábajú trikrát viac!“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zníženie rodinných prídavkov na deti žijúce v zahraničí #Rakúsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Jarona 1

Jarona 1

29,99
Elite farebné frézie

Elite farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk